Elon Musk USA senati kunstteadvuse teemalisel kohtumisel Washington DCs, 13.09.2023 Foto: Scanpix

Elon Musk avaldas kõrgetasemelisel poliitikute ja ettevõtjate kohtumisel väidetavalt arvamust, et kunstteadvus on kahe teraga mõõk, mis võib inimtsivilisatsioonile otsa peale teha.

13. septembril kogunesid Ameerika Ühendriikide pealinnas Washingtonis suletud uste taga senaatorid ja rohkem kui kakskümmend suurimate tehnoloogiaettevõtete ning kodanikuühiskonna vabaühenduste juhti, et pidada aru tehisteadvust puudutavate küsimuste teemal, vahendab Fortune.

Muski sõnul on kunstaru kahe teraga mõõk, mis võib ühelt poolt tuua inimestele kaasa seninägematus koguses head, kuid teiselt poolt ka tsivilisatsioonile lõpu peale teha.

Ta rääkis senaatoritele, et need ei peaks nii väga tundma muret isesõitvate autode pärast ja osutas tema hinnangul suurimale kunstmõistuse-ohule, milleks on nõndanimetatud "sügav tehisaru". Vestlust vahendanud inimese sõnul mõtles Tesla omanik "sügava" all ilmselt kunstaru algoritme, mis üritavad iseseisvalt õppida jäljendama inimese ajutegevust.

Samuti osutas Musk tohututele andmekeskustele, mis on nii suured, et neid näeb isegi orbiidilt ja mis on võimelised töötlema inimestele hoomamatus mahus andmeid.

Musk oli ühe suurima ja olulisema kunstaru ettevõtte OpenAI, mille tooteks on ChatGPT, käivitajaid. Tänaseks on ta asutanud uue, "ausat ja kallutamata" tehismõistust arendava ettevõtte xAI.

Toimetas Karol Kallas