ISISe juht Abu Bakr al-Baghdadi ehk kaliif Ibrahim juhatamas palvust Mosulis. Foto: Scanpix

Muslimite kaliif Ibrāhīm ehk terrorirühmituse Islamiriik (ISIS, ISIL, IS, Daesh vms) liider Abū Bakr al-Baghdādī, sünninimega Ibrahim Awwadty Ibrahim Ali Muhammad al-Badri al-Samarrai, on ilmselt astunud Allahi palge ette.

Tänavu juunis teatas Venemaa kaitseministeerium, et al-Baghdadi võis hukkuda nõupidamisele kogunenud ISISe komandöride vastu sooritatud õhurünnakus: “Õhulöögi sooritanud hävitajad Su-35 ja Su-34 tapsid terrorirühmituse kõrgeid komandöre, kes kuulusid ISIL-i nn sõjalisse nõukokku, ning 30 kesktaseme komandöri ja kuni 300 võitlejat, nende ihukaitsjad.”

Venemaa välisminister Sergei Lavrov aga nentis toona, et kindlad tõendid ISISe juhi surma kohta puuduvad.

“Meil pole sajaprotsendilisi tõendeid Abu Bakr al-Baghdadi tapmise kohta. Tahan aga öelda, et selliseid uudiseid terrorirühmituste vastase hävitustegevuse kohta on alati esitletud hiiglasliku entusiasmi ja fanfaarihelidega. Meie kogemused aga näitavad, et need struktuurid taastavad oma võitlusvõimekuse ja jätkavad oma tegevust. Nii on ISIS-e, al-Qaeda ja tema arvukate taaskehastustega, sealhulgas al-Nusra rindega,” rääkis Lavrov.

Abu Bakr al-Baghdadi ehk kaliif Ibrahim 5. juulil 2014 Mosuli Al-Nuri mošees kalifaati välja kuulutamas. Foto: Scanpix

Nüüd kinnitab al-Baghdadi surma väidetavalt ISISe allikatele tuginev ühendus Süüria Inimõiguste Vaatleja (SOHR). Allikad aga ei olevat täpsustanud, kuidas ja millal nende juht surma sai.

USA juhitud ISISe-vastase koalitsiooni kõneisik ütles, et ei saa seda informatsiooni kinnitada, “aga loodame, et see vastab tõele.”

Ametlikult pole ISIS oma juhi surmast senini teatanud.

Viimati nähti ISISe liidrit avalikkuse ees 2014. aasta 5. juulil, kui ta jutlustas Mosuli Al-Nuri mošees ja kuulutas välja kalifaadi. ISIS õhkis mošee tänavu 21. juunil, kui Iraagi valitsusväed Mosulile peale tungisid.

Mosuli Al-Nuri mošee varemeis värav 2017. aasta juuli alguses. Foto: Scanpix

Ibrahim Awwadty Ibrahim Ali Muhammad al-Badri al-Samarrai sündis 28. juulil 1971 Põhja-Iraagis. Ta on õppinud Bagdadi islamiülikoolis, tegutsenud islamivaimulikuna, pärast USA sissetungi Iraaki 2003. aastal ühines ta vastupanuga ning langes 2. veebruaril 2004 ameeriklaste kätte vangi, kuid vabastati sama aasta detsembris.

2010. aastal sai temast rühmituse Iraagi Islamiriik – mida Süüriasse laienedes hakati inglise keeles nimetama lühendiga ISIS – liider. 2014. aastal kuulutati ta oma rühmituse poolt kaliifiks, s.t kõigi muslimite juhiks.

Sellest peale on korduvalt teatatud tema tapmisest.