Araabia terroristi leila Khaledi pildiga plakat 18.01.2020 Cihicago naiste marsil. Foto: Claire Voltaire

18. jaanuaril Chicagos toimunud naiste marsil seati naisõigusluse etaloniks araabia naisterrorist Leila Khaledi tegevus.

Chicago Sotsialismi ja Vabastamise Partei naisesindajad kandsid laupäevasel naiste marsil plakateid kirjaga "Naiste koht on keset võitlust! Sõdige imperialismiga!," mille juures oli 1969. aastal Trans World Airlines'i lennuki kaaperdamise ja 1970. Jordaania Musta septembri terrorirünnakutega kuulsaks saanud araabia naisterroristi Khaledi pilt AK-47 automaadiga, on näha Twitteri kasutaja Claire Voltaire'i jagatud pildilt.

Khaled sündis araablaste perekonnas Iisraeli linnas Haifas. 13. aprillil 1948 emigreerus pere Liibanoni. Viieteistaastaselt ühines Khaled Araabia Rahvusliku Liikumisega. Peale 1967. aastal toimunud Kuuepäevast sõda sai Araabia Rahvusliku Liikumise Iisraeli päritolu araablaste harust marksistlik-leninistlik revolutsiooniline Palestiina Vabastamise Rahvarinne. Palestiina Vabastamise Rahvarinne on Fatah järel suuruselt teine Palestiina Vabastusorganisatsiooni moodustanud rühmitus.

29. augustil 1969. aastal oli Khaled üks terroristide jõugu liikmetest, kes kaaperdasid TWA Roomast Tel Avivi lennanud Boeing 707 lennuki. Mõne allika väitel arvas Rahvarinne, et lennukis istub toonane Iisraeli saadik Ameerika Ühendriikides Yitzhak Rabin, kuid see info oli ekslik. Keegi lennuki röövimise käigus kannatada ei saanud, kuid terroristid lasid õhku lennuki ninaosa.

Selle sündmuse käigus tehti ka temast üle maailma levinud foto, millel ta kannab ruudulist pearätti kufiiat ja hoiab käes AK-47 automaati. Sama pilt temast on ka naiste marsil osalenud naisõiguslaste plakatil. Kuna tema nägu sai üle maailma tuntuks, tegi ta välimuse muutmiseks ja tulevaste terroritegude huvides kuus plastilist operatsiooni.

6. septembril 1970. aastal üritas Khaled koos Nicaragua päritolu ameeriklase Patric Argüelloga kaaperdada Amsterdamist New Yorki lendava Iisraeli lennuettevõtte El Al-i lennukit. Iisraeli politseinikel õnnestus kaaperdamine ära hoida. Argüello, kes oli eelnevalt tulistanud ühte meeskonnaliiget, lasti maha ja kuigi Khaledil oli kaasas kaks käsigranaati, õnnestus politseinikel ta kinni võtta.

Nimetatud lennuki kaaperdamine oli üks neljast Rahvarinde poolt toime pandud pea üheaegsest lennukikaaperdamisest. Khaled vahetati 1. oktoobril Ühendkuningriigi valitsuse poolt teiste terroristide poolt vangistatud pantvangide vastu.

Khaled on tänaseni elus ja tegev rahvusvahelises poliitikas Iisraeli araablaste õiguste eest võitlejana.

Toimetas Karol Kallas