Maailma RAW Jõutõstmise Föderatsioon võttis "transsooliselt" jõutõstjalt Mary Gregorylt ära tema poolt naiste arvestuses püstitatud maailmarekordid, kuna organisatsioon leidis, et tema näol on tegemist siiski bioloogilise mehega, vahendab Yahoo Sport.
"Transsooline" jõutõstja Mary Gregory põhjustas mai alguses poleemikat, kui kirjutas oma Instagram'i kontol, et võitis naiste jõutõstevõistlusel kõik üheksa võistlust ning püstitas seejuures ka neli maailmarekordit.
"Milline päev, üheksast üheksa! Meistriteklassi kükkimise maailmarekord, avatud klassi lamades surumise maailmarekord, meistriklassi maailmarekord ja meistriklassi maailmarekord koguarvestuses! Ei suuda seda endiselt veel uskuda, annan kogu üritusest natukene hiljem täieliku ülevaate, kuid ma sooviksin siiski mõningaid inimesi tänada," rõõmustas ta oma Instagrami postituses.
Kuid tuleb välja, et Mary hõiskas liiga vara, sest Maailma RAW Jõutõstmise Föderatsioon otsustas tagantjärele ameerika atleedilt võidetud tiitlid ära võtta, kuna juhatus jõudis järeldusele, et Mary puhul on tegemist siiski mehega.
Jõutõstmise föderatsiooni presidendi Paul Bossi' sõnul ei saanud Maryt käsitleda rekordite purustamise ajal naisena, kuna tegemist oli meesoost tõstjaga, kes oli alles läbimas protsessi, et muutuda "transsooliseks naiseks".
"Meie reeglid ning põhjus sugude eraldamiseks võistlustel, põhinevad füsioloogilisel klassifitseerimisel, mitte enesemääratlusel," selgitas Bossi.
"Juhatusele antud juhtumi kohta esitatud kogu informatsiooni põhjal jõuti järeldusele, et Mary klassifitseerub füsioloogiliselt meheks," põhjendas Bossi otsust, millel võivad olla suured tagajärjed ka teiste "transsooliste" sportlaste jaoks.
Mary süüdistab uriiniproovi
Maryl lubati naisena võistelda pärast seda, kui ta hakkas 11 kuu eest kasutama hormoonblokaatoreid oma testosteroonitaseme reguleerimiseks.
Kuid tema sõnul langetas jõutõstmise föderatsioon nüüd keelava otsuse pärast seda, kui tal tuli ühe nende ametniku järelvalve all uriiniproovi anda.
"Ma ajasin oma asja, samal ajal kui keegi vaatas, kuidas ma potil istun," kirjeldas Mary proovi andmist. "See on ka [jõutõstmise föderatsiooni] otsuse põhjus, kuna ma olen kindel, et ta ütles neile: 'Hei! Sellel tüdrukul on peenis!'"
Ka teine jõutõstmise organisatsioon keelas meestel naistega võistelda
Nüüd on sarnase otsuse langetanud ka jõutõsteorganisatsioon USA Powerlifting, mis keelas eelmisel nädalal "transsoolistel" atleetidel võistelda bioloogiliselt vastassoost sportlastega pelgalt oma valitud sooidentiteedi alusel.
"Meestel on loomu poolest suurem luustik, suurem luutihedus, tugevam sidekude ja suurem lihastihedus kui naistel," põhjendas USA Powerlifting oma otsust.
"Need omadused ei kao ka vähenenud testosteroonitaseme tõttu. Kuigi "meestest naisteks" muutuda soovivad sportlased võivad olla nõrgemad ja varasemast väiksema lihasmassiga, jäävad neile endiselt sünnipärased bioloogilised eelised naiste ees."
Mary maailmarekordid pahandavad sportlasi
Mary poolt naiste arvestuses püstitatud maailmarekordid pahandasid ka mitmeid olümpiasportlasi, kes leiavad, et tema tulemusi ei oleks tohtinud üldse kunagi arvessegi võtta.
Endine Suurbritannia olümpiaujuja Sharron Davies leidis, et selline olukord, kus bioloogilisel mehel lastakse koos naistega jõutõstmises võistelda on lihtsalt ebaaus:
"Ta on mehe keha ja mehe füsionoomiaga "transsooline naine", kes püstitab maailmarekordi ja võidab Ameerikas naiste spordivõistluse jõutõstmises. Bioloogiline naine ei saa tema vastu… see tekitab mõttetult ebaausa võistlussituatsiooni."
Davies on ka varasemalt naistega võistlevate "transsooliste" meessportlaste vastu Twitteris sõna võtnud, leides, et "kõik "transnaiste" (kes on sündinud bioloogiliste meestena koos sellega kaasnevate eelistega) poolt püstitatud rekordid tuleks tühistada kui kogu see segane ja ebaaus olukord viimaks ära lahendatakse".
Tema sõnavõttu toetab ka Suurbritannia olümpiajooksja Kelly Holmes, kes väljendas tema postituse all lootust, et varsti hakkavad bioloogilised naised teatud spordivõistlusi boikoteerima.
Toimetas Martin Vaher