Kindral Philip Breedlove. Foto: Olivier Hoslet, Reuters/Scanpix

NATO Euroopa vägede ülemjuhataja kindral Philip Breedlove ütles USA senati relvajõudude komitees kõneledes, et Euroopasse saabuvate migrantide seas levib terrorirühmitus ISIS "nagu vähk". Seevastu Europol väidab, et põgenike seas pole terroriste.

Kindrali sõnul tuleb vahet teha kriminaalidel, terroristidel ja välisvõitlejatel. Breedlove ütles, et on näinud raporteid, milles hinnatakse Euroopasse tagasi pöördunud võitlejate arvuks 1500. Kindrali hinnangul kasutab ISIS tekkinud olukorda ära ning ohustab nii Euroopa riike kui USA-d.

Inimõiguslaste arvates pole kindralil õigus ning probleem on ülepaisutatud.

Europoli hinnangul ei ole põgenike seas terroriste

Euroopa politseiagentuuri Europol hinnangul on pärast terroriühenduste laagrites väljaõppe saamist Euroopasse tagasi pöördunud umbes 3000–5000 inimest. "Välisvõitlejate aina suurenev hulk esitab Euroopa Liidu riikidele uusi väljakutseid," nentis Europoli direktor Rob Wainwright mõne nädala eest Saksa meedias.

Samas rõhutas ta, et terroristid ei saabu Euroopasse pagulaste hulka peitudes. "Puuduvad konkreetsed viited, et terroristid kasutaksid süstemaatiliselt märkamatult Euroopasse tulemiseks pagulasvoolu," rääkis Wainwright Neue Osnabrücker Zeitungile.

Saksa eriteenistus hoiatab pagulaste sekka pugenud terroristide eest

Kuid Saksamaa sisejulgeolekuteenistuse Bundesamt für Verfassungsschutz (BfV) raporti kohaselt on pagulastena riiki sisenenud umbes 8350 ISIS-ega seotud võitlejat, kellest 430 on kohe valmis rünnakuid korraldama. Seni on Saksa võimud üritanud pagulastega kaasnevaid ohte väiksemana näidata.

Julgeolekuteenistuse juhi Hans-Georg Maasseni teatel on olukord tõsine ning terrorioht on põgenikekriisi algusajaga võrreldes kasvanud. "Oleme näinud korduvalt, kuidas terroriste smugeldatakse põgenikeks maskeerituna," rääkis Maassen.

BfV kogub igal nädalal Saksamaale saabuvate ja seal juba olevate džihadistide kohta uusi andmeid. Tuleb välja, et 0,79 protsenti Saksamaale saabujatest on potentsiaalsed terroristid, kes ohustavad Saksa riiki ja selle elanikke.