Ukrainas toimuvate lahingute käigus on Venemaa endale saanud NATO riikide tarnitud kõrgtehnoloogilisi relvi, mida omakorda on antud edasi Iraanile.
Ameerika Ühendriikide ametiisikute sõnul on eriti "tundlikud" süsteemid, mis on ilmselt jõudnud iraanlaste kätte, Javelini tankitõrje- ja Stingeri õhutõrje raketid, vahendab CNN.
Väidetavalt üritab Iraan antud süsteeme lahti harutades ise neid tootma õppida.
USA allikate sõnul on Ukraina väed olnud viimase aasta jooksul sunnitud jätma lahinguväljale maha kõrgtehnoloogilist lääne relvastust.
Väidetavalt tarnib Venemaa selliseid relvi Iraanile põhjusel, et viimane toetaks Venemaad Ukraina sõjas.
Ühendriikide ametiisikute sõnul on ukrainlaste lahinguväljal kaotatud relvi küll keeruline jälitada, kuid tegemist ei ole siiski süsteemse ja laiaulatusliku probleemiga.
Samuti pole teada, kas Iraanil on õnnestunud Ameerika Ühendriikide kõrgtehnoloogilistest relvadest oma versioonid luua.
Üks Iraani võimekamaid juhitavaid tankitõrjerakette Toophan on julgeolekuekspertide sõnul "peaaegu täiuslikult" kokku pandud 1970. aastate USA BGM-71 TOW tankitõrjeraketi eeskujul. Samuti on iraanlased ehitanud oma versiooni Lockheed Martini RQ-170 Sentineli droonist.
Kui iraanlastel õnnestub välja mõelda enda versioon Javelinist, siis oleks see Hezbollah käes märkimisväärne oht Iisraeli tankidele. Kui nad õpiksid ehitama Stingereid, kujutaks see ohtu kogu regiooni lennuliiklusele.
Toimetas Karol Kallas