Pilt: BigStockPhoto

Ameerika Ühendriikide riskikapitalist ja filosoof Naval Ravikant arvab, et riigist, mis ei tooda ise droone, saab vasallriik.

Ravikant kirjutas 7. aprillil ühismeedias:

"Ükskõik millisest maast, mis ei suuda toota omaenda droone, saab vasallriik."

Elon Musk vastas postitusele tujukujuga, mis tähistab "täpselt kümnesse".

2024. aasta 16. augustil esines Musk West Pointi Sõjaväeakadeemias ja üheks teemaks olid mehitamata (õhu)sõidukid:

"Kui läheb sõjaks suurte jõudude vahel, siis see on suuresti mehitamata masinate sõda. See on droonide ja tehisaru sõda. … Inimeste rindele saatmine on liiga ohtlik … Mehitamata masinad ei eksi … Sõda peetakse masinatega, mis tabavad sihtmärke mikroni täpsusega ja mis ei väsi mitte kunagi ära." 

Kosmosetööstur lisas, et tehisaru puhul on eriti oluline paigustatud (lokaliseeritud) tehisaru, mis tähendab eraldiseisvat, masina riist- ja tarkvaras käitatavat masinaaru. 

2022. aasta suvises postituses arvas Musk, et tuleviku sõjad on puhtalt mehitamata sõidukite teema ja inimeste juhitud lennukitel ning tankidel pole nende vastu mingit võimalust. Ta tõi välja ainult ühe erandi: puhta analoogühendusega inimese poolt juhitud sõidukid, mida elektroonilise sõja pidamise vahendid pole võimelised takistama.

Viimaste näiteks on Ukrainas sõjas mõlema sõdiva poole poolt kasutatavad fiiberoptilise kaabli otsas lendavad FPV pommid.

Robootikateadlane ja ettevõtja Ashish Kapoor osutab, kuidas Ukraina sõjas annavad tuhat dollarit maksvad droonid silmad ette miljon dollarit maksvatele rakettidele. Kapoori sõnul muutuvad sõjad üha "demokraatlikumaks" ja järjest rohkem loeb, kes suudab toota võimalikult palju, võimalikult tõhusaid ja võimalikult odavaid droone.

Muskile kuuluv SpaceX toodab tõenäoliselt maailma parimaid rakette, Teslade autopiloot on ilmselt üks maailma parimaid ja Muski xAI ühe adekvaatsema tehisaru Grok arendaja. Kõigele lisaks arendab Tesla inimese kujulisi roboteid Optimus.

Toimetas Karol Kallas