Ameerika Ühendriikides on mitmed NBA korvpalliliiga mängijad avalikult teatanud, et nad ei kavatse ennast Covid-19 pärast vaktsineerida.
Korvpalliklubi Washington Wizardsi mängija Bradley Beal teatas septembri lõpus, et tema ei ole huvitatud Covidi vaktsiinisüstist ja nimetas sellise otsuse ajendiks "isiklikke põhjuseid", vahendab LifeSiteNews.
"Iga [korvpalli]mängija peab selle otsuse enda eest ise langetama," leidis Beal.
Lisaks seadis tea kahtluse alla vaktsiinisüstide tõhususe: "Ma sooviksin, et keegi selgitaks mulle, te teate küll, kuidas vaktsineeritud inimesed jäävad ikka Covidi haigeks? Seda ikkagi, kuigi see on midagi [Covid-19], mille eest me peaksime eriti kaitstud olema?"
Beal rääkis lisaks, et tal on antikehad olemas, kuna ta põdes Covid-19 läbi juulikuus, mille tõttu ta pidi jääma kõrvale suveolümpialt. Ta tunnistas, et on võimalik, et ta jääb veel Covidisse,seda samal viisil kui mõned süstitud NBA mängijad ja treenerid seda on teinud.
Telekanali WUSA 9 meediameeskond, milles Beal vaktsiinist keeldumise sõnavõtuga esines, üritas vaktsiinist keeldujaid süüdistada vaktsineeritute "läbimurdenakkuste" põhjustamises.
Käesoleva aasta augustis jõudsid Iisraeli teadlased järeldusele, et loomulik immuunsus annab Covid-19 vastu parema kaitse kui vaktsiinisüstid.
Beal ei ole ainukene NBA mängija, kes on vaktsiinist keeldunud.
Brooklyn Netsi mängija Kyrie Irving näitas oma tegudega, et ta pole vaktsineeritud. Irving ei ilmunud 27. septembril Netsi pressikonverentsile ja ajakiri Rolling Stone leidis, et ta peab sellist "kultuurisõda", kuna New Yorki linn nõuab korvapalliväljaku külastamiseks vaktsiinipassi.
Kui Irvingi käest vaktsineerimise kohta uuriti, siis teatas ta: "Ma sooviksin selle teabe jätta privaatseks. Palun austage minu eraelu."
Orlando Magicu mängija Jonathan Isaac kurjustas ajakirjanikega, kes vaktsineerimata mängijaid alandavad: "Ma austan sügavalt kõiki tervishoiutöötajaid ja inimesi, kes on näinud väsimatult vaeva … Ma olen õnnelik, et ma elan ühiskonnas, kus on võimalik ennast vaktsineerida, kuid selle juures ma usun, et iga inimese vaktsineerimisstaatus peab olema tema enda valik ja seda ilma igasuguste alandamiste, ähvarduste ning surveta."
Isaac jätkas: "Ma ei ole meditsiini vastane. Ma ei ole teaduse vastane. Ma ei jõudnud oma tänaste vaktsineerimisseisukohtadeni õppides musta ajalugu või vaadates Donald Trumpi pressikonverentse. … Ma ei häbene seda, et täna ma tunnen ennast vaktsineerimise suhtes ebaturvaliselt."
NBA Ametiühingu ja klubide vahel sõlmitud lepingu kohaselt ei ole mängijad kohustatud ennast vaktsineerima. Samas ei lubata vaktsineerimata mängijaid koos oma meeskonnakaaslastega ühe söögilaua taha ja nad peavad kokkusaamistel jääma maski kandes teistest kahe meetri kaugusele.
Samas on ennast kohustatud ära vaktsineerima kohtunikud, treenerid ja enamus meeskonna abitööjõust. NBA mängijatest on vaktsineeritud hinnanguliselt 90 protsenti.
NBA mängijatel on põhjust Covid-19 vastu vaktsineerimiste suhtes olla ettevaatik, sest suur hulk noori mehi – mida NBA mängijad kõik on – on peale süsti saanud külge südamepõletiku.
Ameerika Ühendriikide Toidu ja Ravimiameti (Food and Drug Administration; FDA) asenõunik Doran Fink veenis juunis ametit, et Pfizeri ja Moderna mRNA vaktsiinide kõrvalnähtude hulka lisataks müokardiit (südamelihaste põletik) ja perikardiit (südamepauna põletik).
Fingi sõnul on alla neljakümne aasta vanustele täiskasvanutele vaktsiin ohtlikum kui Covid-19 ise.
Toimetas Karol Kallas