On selge, et midagi on valesti tehtud, et meil on nii suur inflatsioon, tõdes Indrek Neivelt Vikerraadiole antud usutluses.
Inflatsioon on Eestis ligi 20 protsenti, mis on pea 2-3 korda kõrgem euroala keskmisest ja see näitab, et ilmselgelt on midagi paigast ära.
Saatejuhi küsimusele, kes selle eest vastutab, vastas Neivelt, et "sellega on meil alati keeruline, viimasel ajal olen märganud, et meil justkui vastutajaid ei ole kusagil, üheski valdkonnas, vastutus on nii laiali jaotatud, et ühtegi inimesti või asutust ei suuda keegi ütelda, et kes on süüdi."
Siiski võib üheks olukorra põhjustajaks lugeda Euroopa Keskpanka, mis on viimasel kümnel aastal trükkinud väga palju raha ja on selge, et ühel hetkel peab see hindades kajastuma. "Pigem on üllatus see, et see nii kaua aega võttis," nentis Neivelt.
Teine inflatsiooni põhjus on energiahind. Energiahind on igal pool tõusnud, kuid meil oli kaks korda kallim elektrihind, kui Rootsis ja 50 protsenti kallim kui Soomes. "Seal on selgelt probleem, midagi on siin valesti. Ei saa ütelda, et sõja pärast on meil elekter kallim kui Soomes, me oleme samas kohas füüsiliselt," tõdes Neivelt ja lisas, et praegu puudub igasugune plaan, kuidas olukorda parandada ja kuidas järgmine talv üle elada.
Neivelt juhtis ka tähelepanu sellele, et kuigi palgad on siin teatud sektorites Soome omadele järgi jõudnud, maksavad Eesti inimesed oma sissetulekult rohkem makse, kui Soomes. Seetõttu tuleks võtta plaani tulumaksureform, et inimesed maksaksid makse õiglasemalt vastavalt sissetulekule.
Ei ole mõtet ehitada inimeste toimetulekut toetuste peale. "Pigem teha ikkagi nii, et inimesed piltlikult öeldes maksaks vähem tulumaksu, siis jääks inimestel rohkem raha kätte," selgitas Neivelt.
Toimetas René Allik