Seekordses saates "Neljas Võim" arutasid Objektiivi toimetajad Martin Vaher ja Jaanus Vogelberg uue koalitsiooni plaani avalikustada poliitikat mõjutavate MTÜde annetajad, mis näib olevat selgelt SAPTK vastane käik. Jutuks tuli ka lobistide ja meedia mõju poliitikale.
Kui saate lindistuse ajal oli liberaalse kodanikuühenduse SALK avalik seisukoht veel selgelt koalitsiooni plaani tervitav, siis peagi avaldas SALKi liige Alari Rammo blogiteksti "Miks ma ei taha teada, kes SAPTKi rahastab", kus tõdes, et valmiva valitsuse uitmõte kohustada sadu vabaühendusi endile annetanute nimed avalikuks tegema on ohtlik.
"Seaduste seaduses on vabaühenduste tegevus ja reguleerimine kaitstud ühinemisvabadusega – et demokraatias saaks inimesed tulla kokku ja omi asju ajada ilma et valitsejad neid liialt takistaks, pigem soodustakski. Seatavad piirangud või aruandekohustused peavad olema demokraatiale kohased, ent hulk riigikohtunikke on hiljuti leidnud, et isegi majandusaasta aruannete esitamise laussund võib olla riigi liigne sekkumine. Pakuks, et kohustus kõik annetajad avalikustada oleks päris kindlasti kohatu riive," kirjutas Rammo muuhulgas.
Samuti võeti vaatluse alla värske uuring, mille kohaselt on USAs kodanike usk peavoolumeediasse langenud ajalooliselt madalale tasemele. Saate lõpus käsitleti aga paremmõtleja Curtis Yarvini kontseptsiooni nn "Katedraalist" ehk sellest, kuidas tänapäeva ühiskonnas teostavad märkimisväärset poliitilist võimu ka institutsioonid, mis formaalselt võimu juures pole.
Head vaatamist!