Meeleavaldaja New Yorgi vaktsiinisunni vastu. Foto: Scanpic

New Yorgi linnapea Bill de Plasio kehtestab alates 27. detsembrist vaktsineerimiskohustuse kõikides eraettevõtetes, vahendab Welt.

Vastavalt korraldusele peavad kõikide New Yorgis asuvate ettevõtete töötajad olema 27. detsembriks vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud ja seda tõendama. 

Vaktsineerimiskohustus puudutab vähemalt 180 000 ettevõtet ja 3,7 miljonit inimest, kirjutab Welt. Praeguseks juba kehtib USA-s vaktsineerimiskohustus kõikidele üle 100 töötajaga ettevõtetele. 

De Blasio, kes on ametis olnud alles lühikest aega, nimetas meedet "ennetavaks rünnakuks". Tema sooviks on, et Omikroni viirusetüve saabudes ei peaks linna enam elama läbi 2020 kevadel toimunud suurt viiruselainet.

De Blasio andis juba oktoobris välja korralduse, mille kohaselt peavad kõik linna palgal olevad töötajad (ca 300 000 inimest) end vaktsineerima. Kümned tuhanded keeldusid ja neile katkestati palga maksmine.

Selliseid linna töötajate sundvaktsineerimise korraldusi on andnud välja ka mitmed teised linnad, näiteks Chicago, Seattle ja Los Angeles, küll aga on de Blasio esimene, kes sätestas vaktsiinikohustuse eraettevõtetele. Paljud linnad ei ole seda teinud õigusliku küsitavuse pärast.

Hetkel on USA kohtutes väga palju kaebusi Joe Bideni korralduse vastu, millega vähemalt 100 töötajaga ettevõtted alluvad vaktsineerimiskohustusele. New Orleansi kolm kohtunikku avaldasid juba seisukoha, mille kohaselt "sarnaneb vaktsineerimiskohustus kuvaldaga ja selle meetmega minnakse liiale", kirjutab Welt.

Toimetas René Allik