Foto: Bigstockphoto.com

Rasedate naiste ja vastsündinute abistamisele pühendunud mittetulundusühendus sõdib New Yorki osariigi seadusega, mis kohustab MTÜ-sid ja religioosseid organisatsioone võtma tööle inimesi, kes avalikult võitlevad üsasisese lapsetapu eest.

Rasedatele kriisiabi pakkuv EMC Frontline kaebas New Yorki osariigi kohtusse seoses 2019. aastal demokraatide poolt vastu võetud nõndanimetatud Bossi seadusega (Boss bill). Seadus keelab tööandjatel töötajate diskrimineerimise nende suhtumise alusel aborti. EMC asutaja Chris Slattery sõnul on seaduse näol "tegemist põhimõttelise eesmärgiga hävitada elupooldajate liikumine", mis on suunatud elu pooldavate kirikute ja MTÜ-de vastu.

"Kui tegemist on elupooldajate ühendusega, mis on pühendunud abordivastasele võitlusele, siis nende jaoks on vastalise palkamine selgelt absurdne. Kui katoliku koolid peavad palkama abordipooldajatest õpetajaid, preestreid, piiskopeid, diakoneid – see on põhimõtteliselt absurdne," vahendab Slattery'i sõnu The Washington Free Beacon.

Seadus keelab tööandjatel langetada tööle mittevõtmise otsuse selle põhjal, milliseid "soojätkamistervise otsuseid" (reproductive health decisions) töötaja või tema sõltlane on varem langetanud". Samuti on tööandjail "keelatud uurida, kuidas töötaja või tema sõltlane langetavad isiklikke soojätkamistervist puudutavat otsuseid". Sealhulgas on "keelatud info hankimine, kas nad on otsustanud kasutada teatud ravimeid, vahendeid või mõnda konkreetset meditsiiniteenust". Samasugune seadus võeti vastu ka New Yorki linnas peale seda kui NY osariigi demokraadist kuberner Andrew Cuomo allkirjastas selle 2019. aasta novembris osariigi seaduseks.

EMC-d esindab kohtus usuvabadust kaitsev MTÜ Thomas More Society. Kaebuses osutatakse, et Bossi seadus rikub nii USA Põhiseaduse esimest (usu- ja sõnavabaduse parandus) kui neljateistkümnendat (kõigil on seaduse ees võrdsed õigused) parandust. Kui raseduskeskus palkab ainult inimesi, kes pooldavad selle vaadet abordile, siis viidatud seaduse kohaselt on tegemist diskrimineerimisega. Kaebuses nimetatakse seadust "eksistentsiaalseks ohuks", sest selle rikkumise eest on ette nähtud suured rahatrahvid ja kahjutasud. Slattery'i sõnul ei kannata nimetatud seaduse käes ainuüksi usuorganisatsioonid.

"Kui tegemist on ilmalike elupooldajate ühendusega, siis läheb see seadus viidatud ühenduse eesmärgi vastu. See on meie ühinemisvabaduse (õigus moodustada ühe eesmärgi saavutamiseks ühendusi) vastu," rääkis EMC asutaja.

Thomas More Society'i erinõunik Timothy Belzi sõnul rikub seadus EMC õiguseid mitmel viisil.

"Last ootavate emade abiteenuse ja EMC Frontline eesmärgiks on pakkuda meeleheitel naistele abordi asemel alternatiivseid lahendusi. Kui neid sunnitakse palkama inimesi, kes toetavad aborti, siis rikub see täielikult nende missiooni ära," rääkis Belz. "Osariigi ja linna seadused rikuvad samuti meie kliendi sõnavabaduse ja õiglase kohtupidamise õiguseid."

Thomas More Society'i kaebus lähtub 2018. aastal langetatud Ameerika Ühendriikide Ülemkohtu otsusest, mis langetas kohtuasjas National Institute of Family and Life Advocates v. Becerra (Pere ja Elu Rahvuslik Instituut v Becerra) otsuse, millega tühistati demokraatide valitsuse all oleva California osariigi seadus, mis sundis rasedusabi pakkuvaid kliinikuid reklaamima rasestumisvastaseid vahendeid ja aborti. Viie ülemkohtuniku otsusega nelja vastu leiti, et selline seadus rikub esimest Põhiseaduse parandust.

Cuomo on pikka aega paistnud silma radikaalse suhtumisega aborti. 2014. aastal ta kuulutas, et elupooldajatel ja relvaomanikel pole osariigis kohta. Bossi seadusega lubatakse abortide tegemine kuni sünnituseni.

Kaebust ei soostunud kommenteerima ei Cuomo ega New Yorki linnapea Bill de Blasio kontorid.

Toimetas Karol Kallas