Pilt: BigStockPhoto

Ühendkuningriigi ühispartei demokraatia mängimise ära rikkunud Nigel Farage'i sõnul on tooride väidetav "thatcherism" ainult sõnakõlks ja riigis "korraldavad asju" kuus suurt rahvusvahelist korporatsiooni.

24. juuni õhtul andis Farage valimiskampaania üritusel Breitbartile lühiintervjuu, milles selgitas "faragismi" ehk mis on tema "väikese inimese" rahvamehelikkuse (populismi) sisu. Reformipartei juhi sõnul pole endise Ühendkuningriigi peaministri Margaret Thatcheri konservatiivse poliitika järele nime saanud thatcherism kapitalismijärgses (postkapitalistlikus) Britannias enam kasutuskõlbulik poliitiline lähenemine. 2024. aasta murede lahendamiseks on Farage'i sõnul vaja erinevat suhtumist kui 1975. aasta mõtted.  

"Thatcherism pole enam oluline. See on pool sajandit vana…. Viimaste aastakümnete jooksul on hiiglaslike korporatsioonide võim muutunud üha suuremaks. Kapitalism on surnud, seda ei ole enam olemas, me elame korporatismis. [Korporatism on] suure äri, suurte pankade ja suure riigi rüve liit… Ma päriselt arvan, et siin riigis ei saavutata majanduskasvu ajal kui terves riigis on kõige suurem sõnaõigus kuuel suurel rahvusvahelisel ettevõttel, millest mitte ükski ei maksa siin riigis makse," rääkis Farage.

Farage osutas, et ta on suurte jõududega alati võidelnud, mida näitab tema tegevus nii Euroopa Parlamendis kui pangatustamise (pangateenustest ideoloogilistel põhjustel ilma jätmise) vastane kampaania. Poliitikuna kavatseb ta astuda vastu turgu väärastavatele valitsuse kehtestatud reeglitele, mis muudavad inimesed vaeseks ja panevad korporatismi õitsema. Väikeseid ettevõtteid ja ise endale tööd andvaid inimesi kiusatakse ülemääraste maksude,  bürokraatia ning jõledate keskkonnareeglitega, mis on Brexiti "süüdlase" valimiskampaania üheks peamiseks jutupunktiks.

Ühendkuningriik saavutas roheregulatsioonidega heitmete tuntava vähenemise, kuna ettevõtted on koos töökohtadega kolinud ära teistesse riikidesse. "Suleti terasetööstus ja lõpetati suurte laevade ehitamine, mida nüüd tehakse mujal maailmas. Kuid valitsus kuulutab: "Kas me pole aulised, kui me vähendame oma süsihappegaasi heitmeid rohkem kui ükski teine lääneriik?" Jah, seda on tehtud, kuid päriselt pole Ühendkuningriik CO2 heitmeid vähendanud, need eksporditi ainult teistesse riikidesse. Kogu see [roheline] üritus on suur pettus, kogu see asi on ajuvaba. Ühendkuningriik on kaotanud väga palju töökohti ja keskkonnale pole sellest mitte mingisugust kasu."

Lahenduseks on Farage'i sõnul päris kapitalism, mis loob töökohti ja majandusliku edenemise võimalusi. Selle kõige vastu on riigi ja suurte ettevõtete vaheline kokkumäng. "Ma soovin, et riik õitseks," kinnitab Farage.

Edela-Inglismaal Devonis toimunud kampaaniaüritusele, mille toimumisest teatati ette ainult 36 tundi, tuli kohale ligi 2000 inimest, mis on seni seekordse kõigi parteide arvestuses valimiskampaania suurim kogunemine. Piletid müüdi välja ja osa huvilisi pidi kõnesid kuulama väljaspool turvaala.

Farage arvab ise, et Reformipartei võib saada 4. juulil toimuvatel valimistel 650 kohalises parlamendis 19–20 kohta. Küsitlused näitavad neile riigis kuskil 20-protsendist toetust. Valimised võidavad suure tõenäosusega sotsialistid. Ühispartei konservatiive – toore – ootab ees hävitav kaotus ja oma koha parlamendis kaotab tõenäoliselt isegi peaminister Rishi Sunak, mis oleks Ühendkuningriigi ajaloos esmakordne taoline saavutus. Reformipartei juhtide sõnul on nende suureks eesmärgiks 2029. aasta valimiste võitmine.

Lõppeva poliitilise perioodi kohta on üldlevinud seisukoht, et Ühendkuningriigi korporatistlikus poliitikas pole enam konservatiive, vaid ainult kaks sotsialistlikku parteid.

Toimetas Karol Kallas