Justiitsministri Kalle Laaneti poolt kooskõlastusringile saadetud nn vilepuhujate seadus on palju rangem kui EL-i direktiivid ette näevad ja rahandusministeeriumi sõnul pannakse maksu- ja tolliametile peale suur lisakoormus.
Juba praegu töötab maksu- ja tolliamet vihjete kontrollimisel oma võimete piiril, vahendab ERR. Rahandusministeerium ei pea osa eelnõu sätteid praegusel kujul mõistlikuks, ometi eelnõu ministeeriumi poolt kooskõlastati.
„Meile tundub, et EL-i direktiivi rakendatakse märkimisväärselt koormavamal viisil kui EL-i direktiiv kohustab," märkis rahandusministeerium. „Samas ei ole ette näha, et koormavam EL-i direktiivi rakendamine tooks kaasa rikkumisest teavitaja tõhusama kaitse."
Juba praegu võtab maksu- ja tolliamet (MTA) vastu vihjeid, mida laekub nii telefoni kui ka kirja teel ligi 2000 aastas. Olulise teabe väljasõelumine on töömahukas, kuna vihjete faktitõesus ja kvaliteet on väga madalad. Enamasti on vihjete motivaatoriks emotsioonid, mitte faktid ja maksukontrollis saab kasutada alla kümne protsendi vihjetest.
Olukorras, kus riik peaks eelarvekitsikuse tõttu avalikus sektori kulusid kokku tõmbama, tingib nn vilepuhujate seadus täiendava tööjõu palkamise. „Sõltuvalt vihjeinfo populaarsuse kasvust hinnanguliselt vähemalt kaks-kolm töökohta, mis omakorda toob kaasa kulu riigieelarvele, millega ei ole arvestatud," märkis ministeerium.
Eelnõu on rahandusministeeriumi hinnangul vastuolus ka audiitortegevuse seadusega, sest ei ole selge, kuidas suhestub eelnõu audiitori kutsesaladuse hoidmise kohustusega. Vandeaudiitor on kohustatud hoidma kutsesaladust ka olukorras, kus ta saab teada õigusrikkumisest. Praeguse eelnõu kohaselt ei ole audiitori kliendi kaitse selge.
„Oleme mures tulevikus tekkida võiva olukorra pärast, kuna selline muudatus võib kaasa tuua vandeaudiitorite suhtes usalduse kaotamise. Äriühingud ei pruugi usaldada enam audiitoreid, kuna neist võivad saada „vilepuhujad" ning ei pruugi esitada audiitoritele vajalikku infot ja materjale," nentis ministeerium, osutades, et direktiiv lubab teha audiitoritele kutsesaladuse hoidmise puhul erandi, mis aga eelnõus puudub.
Toimetas René Allik