Rootsi Kuningliku Teaduste Akadeemia juht Göran Hansson. Foto: Scanpix

Rootsi Kuningliku Teaduste Akadeemia juht kinnitas, et Nobeli teaduspreemiate andmise aluseks jäävad edaspidigi ainult teaduslikud saavutused.

Nobeli preemia tuleb anda kõige tähtsamatele avastustele, mitte teadlaste soo või rahvuse tunnustamiseks, teatas Nobeli teaduspreemiat välja andva Kuningliku Teaduste Akadeemia juht Göran Hansson vastusena uudisteagentuuri AFP küsimusele, kas akadeemial on kavas sisse viia sookvoodid, vahendab ReMix.

Hansson rõhutas, et akadeemia eesmärgiks on anda auhind neile inimestele, "kes on teinud kõige tähtsama avastuse […], mitte nende soo või rahvuse järele".

Hansson tunnistas kurvastusega, et Nobeli laureaatide seas on liiga vähe naisi, mis osutab ühiskonnas valitsenud ja tänaseni kestvatele ebaõiglastele tingimustele. Selles valdkonnas on vaja palju ära teha, kuid sellest hoolimata on otsustatud, et ei seata preemiate üle otsustamisel sisse soo või rahvuse kvoote, rääkis akadeemia juht.

Selline otsus on Hanssoni sõnul "kooskõlas Alfred Nobeli testamendi vaimuga", kes oma 1894. aasta testamendis soovitas anda auhinna neile, kes on seda kõige rohkem väärt ja kelle panused on olnud kõige olulisemad.

Alates 1901. aastast kui Nobeli auhind asutati, on selle saanud 59 naist. Käesoleval aastal oli ainukene naine, kes sai Nobeli, Filipiinidel elav ajakirjanik Maria Ressa.

Toimetas Karol Kallas