Foto: Piqsels

Seitsmel Norra valitsusvälisel organisatsioonil õnnestus korraldada Norra riikliku naftafondi teemaline "jääkelder" ja 56-liikmeline "tulevikupaneel" leidis, et kasumi teenimine pole kõige tähtsam.

Seitse Norra valitsusvälist organisatsiooni korraldasid Norra varafondi teemalised mõttetalgud. Nimetatud MTÜ-tööstuse esindajad on:

Osutatud seitsmel pahempoolsel valitsusvälisel ühendusel õnnestus 2024. aastal sotsiaaldemokraatide (Arbeiderpartiet) valitsusele müüa maha mõte, et neil võiks olla mingisugune sõnaõigus varafondi rahade paigutamise osas.

Ühenduste ettepanekul koostati 40 000 norralase juhuvalim, keda kutsuti osalema riigi tuleviku jõukust, sealhulgas varafondi, puudutavas arutelus.

40 000 arutleja seast valiti õiglaselt ja võrdselt, vastavalt vanusele, soole, elukohale, haridusele ning suhtumisele kliimamuutustesse, välja 56 "kodanike assamblee" (Framtidspanelet) liiget. 

Tulevikupaneeli liikmed Foto: framtidspanelet.no

Kodanike assamblee elik tulevikupaneel kohtus 2025. aasta jaanuarist kuni maini kaheksa korda, kuus korda ilmavõrgu vahendusel ja kaks korda näost-näkku.

Tulevikupaneel jõudis käesoleva kuu alguses avaldatud lõpparuandes järeldusele, et varafond peab rahastama arengumaade sotsiaalprogramme ja konkreetsemalt kaks protsenti tuleb kulutada jätkusuutlikele investeeringutele (n päikese- ja tuulepargid), mille kõige juures tuleb sotsiaalse ja majandusarengu nimel ära kannatada suurem risk ning väiksem tulusus. Seni on fond panustanud sellistesse projektidesse 0,1 protsenti vahenditest.

Samuti tehti ettepanekuid, kuidas varafondi raha peaks kasutama kriiside, nagu näiteks pandeemiad ja sõjad, ajal ning milleks võib seda kasutada riigieelarves. Norra valitsusel on luba kasutada kolm protsenti varafondi rahast riigieelarve kulude katmiseks ja ei täpsustata, millele seda tohib kulutada. Aruandes leitakse, et seda raha võiks panustada ainult "sotsiaalsetele aluskoetistele", nagu haridusele ja teadus- ning arendustegevusele, mitte valitsuse tegevuskulude katmiseks.

Üks paneeli liige, 17-aastane Trondheimi keskkooliõpilane, rääkis Reutersile, et tema hinnangul jagasid kõik osalised samu "põhimõttelisi väärtuseid".

Sarnaselt muule maailmale on Norra kodanikel üha rohkem villand nii massisisserändest, sellega seotud kuritegevusest ja rohepöördest. 5. septembril toimuvad Norras parlamendivalimised. Küsitlused näitavad hetkel jätkuvalt suurimat toetust (29%) Tööparteile. Päriselt konservatiivse Progressipartei toetus on 20 protsenti ja ühispartei Konservatiivse Partei oma 19 protsenti. Kõigi ülejäänud parteide toetus jääb alla seitsme protsendi. Roheliste toetus on kolm protsenti. Norra valimiskünnis on neli protsenti.

Roheenergia teema on Norras märksa põhjendatum, sest üle 90 protsendi riigi elektrist saadakse hüdroenergiast. Samuti on riigis elaniku kohta kõige rohkem Teslasid ja elektriautod moodustavad automüügist ligi sada protsenti, sest riik soodustab nende soetamist nii rahaliselt kui seadusandlike ja muude meetmetega. 

Tulevikupaneeli aruande soovitustele kavatsetakse kuni valimisteni korraldada reklaamikampaania. Ehk Norra MTÜ-tööstuse ja tööparteilaste varafondi teemalist algatust tuleb vaadata osana valimiskampaaniast.

Norra varafondis on iga norralase kohta seni üle 290 000 euro.

Toimetas Karol Kallas