USA president Barack Obama tõttab lennukisse. Foto: Jonathan Ernst, Reuters/Scanpix

USA president Barack Obama kavatseb aprillis külastada Suurbritanniat, et veenda sealseid elanikke mitte hääletama Euroopa Liidust lahkumise poolt. “Brexiti” ehk brittide lahkumise pooldajaid ei rõõmusta sorava jutuga Obama sekkumine põrmugi.

Internetis on algatatud koguni petitsioon, mis on kogunud juba 16 000 allkirja ja milles nõutakse, et Ameerika Ühendriikide presidendil ei lubataks kõneleda Briti parlamendis Ühendkuningriigi EL-ist lahkumise teemal.

“Mis on president Obama asi Ühendkuningriigile öelda, kas me peaksime olema osa Euroopa superriigist või suveräänne riik? Ta võiks oma kommentaarid ja vaated enda teada jätta,“ ütles väljaandele The Independent konservatiivist parlamendisaadik Peter Bone, kes osaleb lahkumiskampaanias.

Briti peaministrile David Cameronile kulub aga Obama lobe jutt marjaks ära, sest seis Euroopa Liitu jäämise ja liidust lahkumise pooldajate vahel näib olevat väga tasavägine. Hiljutise küsitluse kohaselt usaldab Cameroni 35 protsenti ja toorist Londoni linnapead Boris Johnsoni, kellest on saanud EL-ist lahkumise pooldajate käilakuju, 34 protsenti valijatest.

President Obama külastab aprilli teises pooles Saksamaad ja peaks veel ametlikult kinnitamata andmetel põikama ka Suurbritanniasse. Rahvahääletus “Brexiti” teemal on kavandatud 23. juunile.