Meelis Oidsalu Foto: riigikantselei

Tegevpoliitik Juhan Parts oli olnud enne Euroopa kontrollikotta nimetamist riigikontrolör ja kvalifitseeritud audiitor, Keit Pentus-Rosimannus aga ainult tegevpoliitik, kellel tippaudiitori pabereid ette näidata ei ole, kritiseerib Meelis Oidsalu kontrollikoja saagat ERR-ile antud intervjuus.

"Seda on kaunikesti piinlik kuulata, – vähemasti Eestis ju tegelikult võiks nii olla – sest kui asjad on tehtud igati korrektselt, siis ei ole vaja sinna "formaalselt" sõna "õige" ette sättida," sõnas intervjueerija Anvar Samost vestluses Meelis Oidsaluga. 

"Vaataks neid teisi argumente ka lähemalt, mida seal esitati. Rahandusministeeriumi kantsler ütles, et Juhan Partsi nimetamine oli täpselt samasugune juhtum," vastas Oidsalu. "Vaidlustaks seda väidet. Esiteks Parts ei olnud rahandusminister sellel ajal. Ja teiseks Partsil oli tippaudiitori kogemus ja paberid olemas. Ehk siis oli mingit ekspertiisi, mida hinnata," lisas Oidsalu. 

"Pentus-Rosimannuse puhul on asjad natukene teistpidi," kommenteeris Oidsalu. "Ei ole sobilik sinna saata [tegevpoliitikut], sest europarlamendi kuulamisel oleks lihtsalt häbi. Keegi ei tulnud selle peale lihtsalt. Järgmises tsüklis Juhan Partsi puhul  oli ikkagi see õigustus, et tal oli riigikontrolöri kogemus ja pädevus. Ja nüüd on nihe veel rohkem vales suunas. Et on tegevpoliitik ja tippaudiitori pabereid pole ette näidata. Selliseid nihkeid tuleb vaidlustada," on Oidsalu seisukohal. 

Oma arvamusloos Postimehe portaalis toob Oidsalu välja ERR-i ajakirjaniku Mirko Ojakivi tabava hinnangu rahandusministri kontrollikotta läkitamisele: "Rahandusminister on [riigisekretär] Peterkopi hinnangul postiljon. Selles protsessis. Aga kes siis kandidaadi valib, kui riigikontroll hindab valikut ja valikut ei tee rahandusminister? Kui minister valikut ei tee, siis otsustamatuse tulemusel osutub tema valituks. Kas see pole mitte otsus?"

Toimetas René Allik