Ringkonnaprokurör Evelin Ansip-Kukk lõpetas augusti lõpul sõiduauto roolist kriminaalses alkoholijoobes tabatud Indrek Tarandi kriminaalmenetluse oportuniteediga, teatab ERR.
Ringkonnaprokurör Evelin Ansip-Kukk otsustas lõpetada kriminaalmenetluse oportuniteediga, kuna Tarandil puudusid varasemad kriminaalkaristused ning ta kahetses oma tegu.
Ansip-Kuke sõnul on kriminaalmenetluse oluliseks eesmärgiks tagada süüteo toime pannud inimese edaspidine õiguskuulekas käitumine ning karistamine polnud tema sõnul antud eesmärgi saavutamiseks kõige parem meetod.
Ringkonnaprokurör hinnangul on muud meetmed, nagu sotsiaalprogrammid või alkoholitarvitamise häire ravi läbimine, palju efektiivsemad.
"Kuna roolist kriminaalses joobes tabatud Indrek Tarand mõistab ning tunnistab oma eksimust ning on menetluse käigus ka ise omal initsiatiivil astunud samme, et sellist olukorda tulevikus vältida, leidis prokuratuur, et tema kriminaalkorras karistamine ei ole vajalik," leidis Ansip-Kukk.
Prokuratuur uuendab kriminaalmenetluse, kui Tarand jätab talle oportuniteediga asetatud kohustused täitmata.
24. augusti varahommikul tabati Tarand oma sõiduauto roolist kriminaalses alkoholijoobes, milleks on vähemalt 1,5-promilline joove.
Tarand pidi vahetult enne intsidenti alustama tööd Eesti saatkonna asejuhina Valgevene pealinnas Minskis. Pärast vahejuhtumit esitas Tarand välisministeeriumile lahkumisavalduse, mille ministeerium rahuldas.
Varasemalt on Tarand silma paistnud oma käitumisega sotsiaalmeedias, kus enne eelmisi parlamendivalimisi saatis ühe kodaniku otsesõnu p***e, sõimas teda idioodiks ning lubas "lollidele molli anda".
Tarand on tuntud ka osalusdemokraatia spetsialistina, kui ta 2018. aasta hilissügisel toimunud EKRE piketil rebis korraldajatelt mikrofoni ja asus kuulutama meeleavalduse eesmärgile vastupidiseid sõnumeid. Intsident lõppes rüselusega.
Toona keeldus politsei Tarandi vastu isegi menetlust alustamast, kuna leidis, et mikrofoni haaramisega sai Tarandist pigem koosolekul osaleja.
„Indrek Tarandi tegevuse eesmärk ei olnud koosoleku laiali ajamine, vaid oma sõnavõtuga sai temast pigem koosolekul osaleja," põhjendas Kesklinna politseijaoskonna juht Kaido Saarniit politsei otsust.
Tarand on purjuspäi rooli istunud ka varem. 2002. aasta juulis pidas politsei Tarandi Tallinnas Endla tänaval kinni ja kõrvdas autoroolist, kuna tollane välisministeeriumi kantsler puhus alkomeetrisse 1,07-promillise joobe, peale mida pidi Tarand vahejuhtumi tõttu ametist lahkuma.
Toimetas Markus Järvi