Malmö politseitöötaja uurib tulistamisintsidendiga seotud autot. Foto: Scanpix

Malmös on juba pikemat aega käimas uusrootslaste omavaheline sõda, kus üksteise pihta kõmmutatakse keset päist päeva kogu linna nähes. Kannatanuid on ka linlaste seas, kes sellesse konflikti kuidagi ei puutu. Toome ära selle aasta esimese kvartali kultuuririkastamise juhtumid sellest linnast, mida on toodud integratsiooni, mitmekesisuse ja paljukultuurilisuse eeskujuks.

Tavaline inimene ei peaks kartma kuuli, ent see ei olegi nii päevselge, kui kõne all on uusrootsi kultuur. Rootsi on saabunud üsna primitiivsed arusaamad ühiskondlikest suhetest, kus näiliselt süütut juhtumit kvalifitseeritakse auhaavamisena. Näiteks autoga möödasõitmine. Lugupidamise saab tagasi võita vaid relva väel.

30. märtsi õhtul lasti maha 23-aastane uusrootslane. Politsei sai hädakõne kl 19. Pealtnägijate sõnul sõitsid sündmuskohale mopeedil kaks isikut ja tagaistmel istunud mees tühjendas kogu pideme 23-aastase mehe pihta. Kurjategijad põletasid mopeedi peagi pärast tegu ning jätkasid põgenemist.

Ohver sai tapmisähvardusi ja politsei oli pakkunud talle kaitset. Ohver keeldus sellest. Politsei avalike suhete spetsialist Lars Förstell teatas, et ohver oli seotud "isikukaitseprogrammiga" Personskydds – andes politseile üles oma kuriteokaaslase võib parimal juhul saada uue identiteedi, halvimal juhul politsei jälgib "objekti". Politsei sõnul kurjategijad ei soovi politsei poolt kaitset.

Õhtu jooksul vahistas politsei ülekuulamiseks 7 isikut. Malmö lõunaosas asuv Rosengårdi linnaosa oli sel õhtul tugevdatud politseivalve all. Peatati autosid, suleti teid ja liiklust suunati ümber. Tegevusvalmiduses oli ambulants võimalike ohvrite puhuks.

Malmös on alates käesoleva aasta algusest hoitud immigrantide lippu kõrgel. Siin lühike nimekiri aasta algusest toimunud tulirelvadega seotud intsidentidest.

1) 3. jaanuari varahommikul tulistati Västra Kattarpsvägenil 18-aastast tüdrukut, kes jäi ellu. Vahejuhtum toimus somaallaste noorteühingu lähistel. Kahtlustatuina mõrvakatses arreteeriti kolm meest. Politsei sõnul oli tegemist õnnetusjuhtumiga.

2) 3. jaanuari päeval leiti Docentgatanil tänaval tulirelvahaavadega mees, kes suri peagi. Uurimise käigus leiti kõrvalasuva maja akendes kuuliauke.

3) 3. jaanuaril tulistati Påskliljegatanil asuva maja akendest korterisse, kus viibis mitmeid isikuid.

4) 4. jaanuaril tulistati Lindängeni keskuses peatuses seisvat bussi. Kuul sisenes kõrvalaknast ning ei ole põhjust arvata, et oleks sihitud sel hetkel bussis ringi kõndinud sohvrit. Tõenäoliselt oli tegemist poisikeste tembuga.

5) 6. jaanuaril helistas Persborgis meesterahvas hädaabikeskusesse ja teatas, et teda on tulistatud tänavalt läbi akna. Mees sai kaks haava, ent jäi õnnekombel ellu. Ülekuulamiseks vahistati kaks isikut, ent nad lasti vabaks.

6) 9. jaanuaril teatati politseile tulistamisest Fosies. Politsei kohale jõudes leiti vaid tühje padrunikesti.

7) 12. jaanuaril tapeti bussipeatuses viibinud 16-aastane Ahmed. Juhtum leidis vastukaja kogu Euroopas, kuid on siiani lahendamata. Motiividest ja tegijatest ei ole teavet.

8) 22. jaanuaril tulistati Lindängeni keskuses parkimisplatsil 18-aastast meest, ent ta jäi ellu, kuna kandis kuulivesti.

9) 25. jaanuaril tulistati Nydala turul keset päist päeva. Politsei leidis sündmuskohalt 20-aastase haavatud mehe, kes viidi esmaabisse.

10) 1. veebruaril kutsus Malmö kiirabi välja politsei, sest abi vajas 16-aastane nooruk, kuulihaavaga jalas. Poiss ei ole rääkinud juhtumist midagi, ega soovi teha koostööd politseiga.

11) 4. veebruaril tulistati Eriksfältsgatanil ühe grillrestorani esisel noormeest. Sündmuskohal viibisid kümned inimesed, ent keegi ei näinud midagi, ega kuulnud laske. Politsei leidis sündmuskohalt kotitäie hülsse.

12) 8. veebruaril tulistati kojameest selja tagant pähe, kui ta soolatas korrusmaja hoovi. Vangistati 15-aastane uusrootslane, kes tunnistas, et motiiviks oli soov sõita kojamehe minitraktoriga. Ohver jäi ellu.

13) 12. jaanuaril tapeti Möllevångi turul populaarse restorani terrassil 23-aastane mees. Sündmuskohale saabus isik, kes tühjendas pideme ohvri pähe restorani klientide nähes. Ohver suri kohe.

14) 2. veebruaril saadi hädaabikõne Fosiest, kus 60-aastast meest tulistati läbi akna. Mees viidi haiglasse ja jäi ellu.

15) 4. veebruaril leiti Kronetorpsgatanil vastu puud sõitnud autost 23-aastane tulirelvahaavadega mees. Politsei sai saabudes uue häire lähedal asuvalt Segevångsgatanilt, kus korteris tapeti 22-aastane isik.

16) 6. märtsil harjutati laskmist Kroksbäckis. Korteri välisseinast leiti paar kuuliauku. Uurimise käigus selgus, et korterisse on sisse kirjutatud kümneid uusrootslasi.

17) 11. märtsil leiti Fosies trepikojast raskelt haavatud 25-aastane mees, kes jäi tänu arstiabile ellu.

18) 13. märtsil tulistati Ystadvägenil 25-aastast meest, kes viidi kopteriga haiglasse ning päästeti. Ohvril on tugev seotus narkootikumidega.

19) 29. märtsil teatati politseile, et Dansörgatanil tulistati liikuvat autot. Kuulid lendasid sisse akendest ja ustest. Autos sõitnud mees jäi ellu tänu kuulivestile.

20) 30. märtsil tulistati Folksångsgatanil korrusmaja ukse pihta.

21) 30. märtsil tapeti Ramelsi teel 23-aastane mees, sellest oli juttu kirjutise alguses.

Kui asetada need vahejuhtumid kaardile, siis praktiliselt erandita leiame need Malmö lõunaosast, kus asuvad Rosengård ja Fosie linnaosad – tõelised no-go tsoonid. Nimekirja on kogutud ainult tulirelvadega seotud avalikkuseni jõudnud juhtumid. Siia võib veel lisada teadmata hulga tulevahetusi. Külmrelvadega sooritatud mõrvad ja autodega allaajamised on jäänud sündmuste kirjeldusest välja.

Tõlkinud Roland Tõnisson