Tommy Robinson vabanes oma juba teist korda ebaõiglasest vangistusest. Foto: Scanpix

Moslemite lastevägistamisjõugu liikmeid paljastanud aktivist Tommy Robinson vabanes peale üheksa nädalase karistuse kandmist Ühendkuningriigi range režiimiga HMP Belmarch'i vanglast. Karistust kandis ta väidetava süüteo eest, et ta filmis kohtumaja ees ühe vägistamisjõugu liikmete nägusid.

Endine English Defence League (Inglise Kaitseliit) juht, kellest on saanud kodanikuajakirjanik ja laste vägistamise vastane aktivist, vabanes HMP Belmarch'i vanglast reede, 13. septembri hommikul. Kuna Tommy Robinsoni juuksed ja habe olid vanglas veedetud aja jooksul kasvanud pikaks, naljatles aktivist kanada ajakirjaniku Ezra Levantiga, et "esimene käik peale vanglat on McDonald'sisse ja peale seda kohe juuksurisse, kuna tema pikaks kasvanud punane habe nagu viitaks, et ta on "pisike argpüksist islami usku pöörduja," vahendab Breitbart.

pastedGraphic.png

Kembeldes tema vabanemist pildistama tulnud Daily Mirrori ajakirjanikega rääkis Robinson: "Daily Mirror valetas, kui kirjutas, et mind siin vanglas rünnati. Nad mõtlesid kogu loo välja."

"Te olete propaganda osa. Minu ainus sõnum teile on, et te olete häbiväärsed ja tekitate piinlikkust. Kui see [vangistamine] oleks juhtunud Hong Kongis, Hiinas või Venemaal, oleksite te kõik relvile tõusnud, kuid kuna ma räägin islamist, olete te vait. Te olete kõik kaasosalised vaba sõna vastastes rünnakutes, mille tunnistajaks me oleme. Te olete kõik süüdi selles, mis meie kodumaaga sünnib. Kogu meedia on süüdi."

Samamoodi pidas Robinson "hea sõnaga" meeles ka valitsust: "See [minu vangistamine] peaks olema häbiks Briti valitsusele, selle kohtusüsteemile… [kohtunik ütles], et minu teod olid ettekavatsemata, neil polnud kohtuprotsessile mingit mõju, kuid ometigi pisteti ajakirjanik kaheks ja pooleks kuuks HMP Onley ja üheksaks nädalaks HMP Belmarshi vanglasse." 

Breitbart London on varem kirjutanud, et HMP Belmarchi vangla kongis, kus Robinson istus, on varem rootsi kardinate läbi maailma vaadanud kuulus islamiterrorist ja mõrvar Michael Adebelajo. Adebelajo on üks kahest moslemiterroristist, kes sõitsid autoga üle briti sõdurist Lee Rigby'ist ja peale seda üritasid tal noaga pead otsast lõigata. Tommy Robinson toob erakordsena nimet vanglas istutud ajast välja tohutu toetajate kirjadelaviini, mille lugemiseks kulus tal iga päev neli tundi. 

Robinsoni vangistuse lugu sai alguse 2018. aasta lastevägistamisjõugu kohtuasjaga, mille süüaluseid Robinson filmis ja videod Facebookis avaldas. Selle peale Robinson arreteeriti, veeti läbi kohtuistungite ja pandi vanglasse ainult mõne tunni jooksul. Kohtunik keelas ajakirjanduses viidatud Robinsoni kohtuasja üksikasjade avaldamise.

Robinsoni süüdimõistmine kaevati tema advokaatide poolt hiljem edasi põhjusel, et üldjuhul on selliste süütegude eest ette nähtud rahatrahv ja vanglakaristus on liig raske karistus. Samuti osutati protsessi puudulikkusele ja erakordsele kiirusele. Vahekohus saatis Robinsoni uuesti vangi, mille kohtunik mainis, et tema vangimõistmise "eesmärgiks on karistus ja heidutus".

Kahekümneliikmeline moslemitest lastevägistamisjõuk, mida Robinson filmis, mõisteti hiljem haavatavate tütarlaste vastu suunatud "vägistamis- ja teist laadi seksuaalse väärkohtlemiskampaania" eest vangi.

Karol Kallas