Ursula von der Leyen rääkimas ajakirjanikega, 19.12.2024 Foto: Scanpix

Euroopa Liidu ametist lahkuva ombudsmani Emily O'Reilly sõnul juhib Euroopa Liitu jõuk ametnikke ja Euroopa Komisjoni läbipaistmatus on muutunud Ursula von der Leyeni ajal järjest hullemaks. 

Üksteist aastat Euroopa Liidu ombudsmani ametit pidanud iirlase O'Reilly sõnul pole ta Leyeniga oma ametiaja jooksul kordagi kohtunud ja komisjoniga "kunagi läbi saanud" ning ta süüdistab selle tegevuse järjest suuremas varjatuses eelkõige ülemkomissari ennast, vahendab Politico.      

Politicole antud intervjuus rääkis ombudsman, kuidas Leyeni kontoris istuvad "jõulised consiglierid", kes on küll "arukad inimesed, aga neid pole oma kohale demokraatlikult valitud". Võõrsõna "consigliere" kasutatakse üldjuhul Itaalia maffiapealiku nõunike ametinimetusena.

"Kultuur algab alati ülevalt. Teavet hoitakse poliitilistel põhjustel kinni ja tõenäoliselt on see president [Leyen] ning tema kabinet, kes sellise kultuuri kehtestavad," rääkis O'Reilly.

Ta jätkas, et Leyeni komisjon on dokumentide avalikustamisega järjest "vaoshoitum" ja "selline areng tekitab muret".

"Kujutage ette seda pettumust, kui mitu kuud tuleb taotleda ligipääsu dokumentidele, pöörduda Euroopa Kohtusse, kui tuleb seda kõike teha ja siis nemad [Komisjoni ametnikud] keelduvad ikka dokumente avalikustamast. See on masendav," kirjeldas ombudsman õigusriigi olukorda Euroopa Liidu tipus.

Ombudsmani ametiülesanneteks Euroopa Liidus on tagada võimuorganite demokraatlik läbipaistvus ja paljastada huvide konfliktid, nagu näiteks suure ravimitööstuse ja Euroopa Liidu tervise- ning ravimiametite vahel. Samas ombudsmani otsused ei ole ametnikele siduvad ja institutsioonid võivad need oma suva järele tähelepanuta jätta.

Lisaks kurjustab O'Reilly Euroopa Parlamendiga, et see ei soovi Komisjni selle isepäisuse est vastutusele võtta, kuigi viimase järelvalve on Parlamendi üks põhirolle.

Ta kirjeldas, kuidas parlamendisaadikud on pöördunud tema poole ja uurinud, millisel viisil oleks võimalik pääseda ligi teatud dokumentidele. See paneb teda imestama, sest Parlament on institutsioon, millel on õigus Komisjon vastutusele võtta.  

O'Reilly sõnul peaks Euroopa Parlament omale selgeks tegema, et Komisjoni üle tuleb kehtestada nõuetekohane järelvalve.

Hollandi konservatiivne poliitik ja endine Euroopa Parlamendi saadik Robert "Rob" Roos kommenteerib sotsiaalmeedias O'Reilly intervjuud:

"Euroopa Liitu valitsevad bürokraadid, keda nende kohale pole valitud ja kes pole valmis tagama kübetki läbipaistvust. Selle asja nimi on "Euroopa Komisjon".

Kus on läbipaistvus?"

Toimetas Karol Kallas