Keemiarelvade Keelustamise Organisatsiooni (OPCW) teatel ei leitud Süürias Douma linnas tõendeid närvigaasi kasutamise kohta tänavu aprillis. Tegemist on organisatsiooni faktituvastamise töörühma (Fact Finding Mission) vahearuandes sisalduva järeldusega.
Töörühma liikmed külastasid Douma linna ning võtsid proove ja vestlesid pealtnägijatega. Kahest kohast leiti jälgi klooriga töödeldud orgaanilistest kemikaalidest, kuid proovid ei kinnitanud närvigaasi kasutamist.
Lõplike järelduste tegemisel töö jätkub.
Niisamuti ei õnnestunud kindlaks teha, kas mõnd kemikaali kasutati relvana Hamadaniyas ja Karm al-Tarrab 2016. aasta oktoobris ja novembris.
Lääne liidrid aprillis: meil on tõendid!
Aprillis levitati keemiarünnaku tõendina videot Douma haiglast, kuhu toodi väidetavalt närvimürgi kahjustusega inimesi.
Ameerika Ühendriigid, Prantsusmaa ja Ühendkuningriik korraldasid 14. aprillil Süüria vastu raketirünnaku karistuseks "keemiarünnaku" eest. Tegemist oli ÜRO poolt sanktsioneerimata sõjalise tegevusega suveräänse riigi vastu.
Liitlaste liidrid väitsid, et neil on tõendid keemiarünnaku toimumise kohta.
Eesti välisministri Sven Mikseri sõnul andis liitlaste rünnak Süüria vastu sõnumi, et demokraatlik maailm ei ole valmis taluma keemiarelva kasutamist.
Mitmed Doumas käinud lääne ajakirjanikud aga raporteerisid juba toona, et nad ei leidnud jälgi keemiarünnaku toimumisest.
Süüria valitsus: tegemist on lavastusega
Süüria valitsuse väitel oli Doumas tegu mässuliste lavastusega.
"Kui vaatate neid videoid, siis näete, et need on täiesti fabritseeritud. Kuidas saab nii olla, et väidetava keemiarünnaku ohvritega tegelevatel meedikutel ei ole igasuguse kaitsevarustuse puudumisest hoolimata vähimaidki probleeme ning et ohvrite kannatused saavad lahendatud pelgalt veega loputamise tulemusel? Seega on ilmselgelt tegu farsi, täieliku näitemänguga ja seejuures väga primitiivse näitemänguga, mida kasutatakse Süüria ründamise ettekäändena," ütles Süüria president Bashar al-Assad teleusutluses.
Assad ei välistanud, et mingi terroristide poolne keemiarelva kasutus Doumas aset leidis, ent kohalike inimeste tunnistused viitavad pigem sellele, et kogu lugu on väljamõeldis, kuna keegi ole näinud ega kuulnud reaalsest keemiarünnakust.
Samuti lisas Assad, et keemiarelvarünnaku toimumist peavad tõendama need, kes vastava süüdistuse esitavad, mitte ei pea selle mittetoimumist tõestama see, keda rünnakus süüdistatakse, ning et seetõttu peaksid süüdistajad esitama konkreetsed tõendid, mitte tuginema oma hinnangutes terroristide poolel tegutsevate rühmituste poolt liikvele lastud kuulujuttudele.