Räsitud rist muistses Süüria kristlaste linnas Maalulas (56 kilomeetrit Damaskusest kirdes) 2015. aasta 14. mail. Foto: Scanpix

Ungari peaminister Viktor Orbán pani Euroopa Liidu liidritele südamele kaitsta kristlust Aafrikas ja Lähis-Idas, sest vastasel korral riskitakse selle hävinguga Euroopas.

Orbán ütles rahvusvahelisel kristlaste tagakiusule pühendatud konverentsil, et Ungari võtab enda peale juhirolli abi pakkumisel kristlikele vähemustele, vahendab Breitbart.

Eriliselt pidas Orbán silmas abiprogramme aitamaks neid ohutult ja turvaliselt oma kodumaale naasta.

"Meie, ungarlased, tahame, et Süüria, Iraagi ja Nigeeria kristlased saaksid võimalikult varsti pöörduda tagasi koju, sinna kus nende esiisad sadu aastaid on elanud," ütles Orbán.

"Seda nimetame me Ungari solidaarsuseks. Grupp Euroopa intellektuaalseid ja poliitilisi liidreid tahab luua segaühiskonna, mis täielikult muudaks kontinendi kultuurilist ja etnilist identiteeti ning kristlikku olemust, vaid paari põlvkonna jooksul," jätkas ta.

"Ungari aga tegutseb vastupidiselt sellele, mida Euroopa praegu teeb. Me teeme seda, mida me kohalike kirikujuhtide sõnutsi tegema peaksime, ning mis on just praegu nende kogukondade jaoks kõige olulisem: me pakume abi, et inimesed saaksid oma kodudesse tagasi pöörduda."

Orbán viitas ka "kristlaste tagakiusule Euroopas, mis on vaimset laadi tagakius, kasutades peeni ja salakavalaid meetodeid, ja see on kahtlemata ebaõiglane, diskrimineeriv ja vahel valus."

Kuid Orbáni hinnangul "ei saa seda kuidagi võrrelda jõhkra ja füüsilise tagakiusuga kristlaste vastu Aafrikas ja Lähis-Idas."

Ta hoiatas samas, et "kõige suurem oht, mis meid täna ähvardab, on Euroopa eliidi ükskõikne vaikus, kes salgavad oma kristlikud juured – vaatamata faktile, et Lähis-Ida kristlaste saatus peaks äratama Euroopa üles tõdemusele, et ükskõik kui uskumatu see siiani ka ei tunduks – mis sünnib seal, võib sündida ka meiega."

"On fakt, et kristlus on kõige enam tagakiusatud religioon maailmas, teades et hetkel kannatab erinevat liiki tagakiusu all 215 miljonit kristlast 108 riigis. Neli viiendikku oma usu pärast tagakiusatutest on kristlased ning Iraagis mõrvati 2015. aastal oma usuliste veendumuste eest [kesmiselt] üks kristlane iga viie minuti tagant," rõhutas Orbán.

"Meie jaoks on Euroopa kristlik kontinent ning me tahaksime seda nii ka hoida. Ja kuigi me ei suuda võibolla säilitada seda tervikuna, tahaksime me päästa vähemalt killukese sellest, mille Jumal oma headuses meile, ungarlastele, on usaldanud."

Ema Süüriast: ISIS küpsetas kristlasi ja sõtkus lapsi taignaks