Ungari peaministri Viktor Orbáni sõnul pole liberaalsed valitsused saanud hakkama kahe suure kriisiga, milleks on finants- ja migratsioonikriis. See on põhjuseks, miks Euroopa juhtimine vajab uut tüüpi lähenemist.
Liberalism on omadega läbi ja me vajame kristlik–demokraatlikku valitsust, rääkis Ungari peaminister Victor Orbán teisipäeval 4. jaanuaril Roomas toimunud Rahvusliku konservatismi konverentsil, vahendab Remix.
Tema sõnul on liberaalsed valitsused, reageerides kahele viimasele kriisile, läbi kukkunud. Esimesena ei saanud nad kuidagi hakkama 2008. aasta üleilmse majandus- ja rahanduskriisiga ning teiseks on nende reaktsioon – "kuidas nad ei ole kaitsnud ei oma kodanikke ega oma piire" – 2015. aastal alguse saanud sisserändekriisile.
Sisserändekriisist rääkides väitis Orbán, et Ungaris ei ela mitte ühtegi moslemist immigranti, kuid Lääne-Euroopa riikides elab neid üha rohkem.
Tema sõnul näevad liberaalid seda positiivse arenguna ja "neile ei meeldi kristlik ühiskond". Peaministri sõnul võib see olla nende valik, kuid ta palus sisserändeaktivistidel "sellist arengut Kesk-Euroopale mitte peale sundida".
Orbán leidis, et viidatud arengud on käivitanud identiteedi teemalised arutelud ja viinud meid küsimuseni "kes me inimestena oleme".
"Mis puudutab liberaalsete valitsuste aluspõhimõtteid, siis selle koha pealt on liberalismi lips läbi ja aeg on pöörduda millegi uue poole – liberalismi asemel [tuleb valida] kristlik demokraatia," rääkis Orbán.
Konservatiivide jaoks on tugev majandus keskse tähtsusega
Ta lisas, et ainus võimalus rahvuslik-konservatiivsetele ja kristlik-demokraatlikele valitsustele ellu jääda, on läbi eduka majanduspoliitika.
"Kui nad pole edukad, kui konservatiivne poliitiline juht teeb vea ja majandusnäitajad kukuvad, siis on ta järgmisel hommikul ametist prii," väitis Orbán.
Orbáni sõnul tuleb ümber mõtestada ka sõna populism. Tema nooruses tähendas see poliitilisi lubadusi, mida ei suudetud pidada.
"Kui poliitik lubab midagi ja viib selle ellu, siis see ei ole populism, vaid demokraatia. Kümme aastat tagasi lubas minu valitsus luua miljon uut töökohta ja tänaseks on neid loodud 860 000," rääkis peaminister kuulajaskonnale.
Tema sõnul on Ungari majandus viimaste aastate jooksul kasvanud neli-viis protsenti aastas, Ungari on vähendanud võlakoormat ja tööpuuduse tase on kolm protsenti.
Euroopa ees on kaks teed
Rääkides Euroopa Liidust – mille Kesk-Euroopa osa on selle kõige stabiilsem ots, mitte ohuallikas – leidis Orbán, et kontinendi kohta valitseb kaks vastanduvat lähenemist. Üks on selle üles ehitamine rahvusriikide koostöö kaudu ja teine on ülevalt alla "impeeriumisuunitlusega" lähenemine.
Tema sõnul on need lähenemised kõigi Euroopa arutelude aluseks, sealhulgas lähtub sellest tänane Euroopa Rahvaparteid (EPP) ümbritsev segadus ja mis tahab olla iga hinnaga osa Euroopa Liidu võimustruktuuridest.
"Kui [võimu] hinnaks on teatud väärtuste hülgamine ja vasakpoolsetega kompromissi tegemine, siis on nad selleks valmis ja kaotavad nii samm-sammult oma identiteedi," rääkis Orbán EPP kohta.
Orbán lisas, et tema eesmärgiks on anda EPP-le õige suund tegevuse kaudu, mida ta nimetas "vasturevolutsiooniks".
Toimetas Karol Kallas