Nädalalehele Mandiner antud intervjuus kritiseeris Ungari peaminister Viktor Orbán Ukraina ungari rahvusvähemuse tagakiusamist, tänast Euroopa Liidu kiirkorras laienemise soovi ja kinnitas, et riik soovib liitu edasi jääda.
"Meie kava ei ole Euroopa Liidust (EL) lahkuda, vaid Brüssel üle võtta," vahendab Orbáni mõtteid About Hungary.
Intervjuus mainis peaminister Argentiina presidendi Javier Milei ametisse vannutanise ajal toimunud põgusat vestlust Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõiga, mille sisuks oli Ukrainas vastselt vastu võetud seadus, mis annab väidetavalt tagasi 2015. aastal sealselt ungari rahvusvähemuselt ära võetud õigused.
"Hetkel me uurime lähemalt, kuidas seda seadust on võimalik tõlgendada. Paraku suuri lootusi mul sellega ei ole. Meie seisukoht on, et Ukraina võttis 2015. aastal ungarlastelt õigused ära ja need tuleb neile tagasi anda, mitte uusi seaduseid teha. Me teame, mida vana seadus tähendas ja kuidas see töötas, ning sama olukord tuleb taastada. Uus seadus seda ei tee," rääkis Orbán.
Oluline osa intervjuust keskendus Euroopa Liidu suhetele Ukrainaga. Peaministri sõnul pole Ukraina kiirkorras vastuvõtmine õige ja järgida tuleb samu norme ja protseduure, mida kõik teised riigid on pidanud enne EL liikmeks saamist täitma. Orbán pakkus välja, et EL võiks liitumisläbirääkimiste alustamise asemel esmalt sõlmida Ukrainaga strateegilise partnerluse leppe, kuna liitumisprotsessi reeglite muutmisega kaasnevad märkimisväärsed ohud.
Tema sõnul pole Ukraina hetkel valmis EL-iga liitumiskõnelusi alustama ja suurim põhjus selleks on sõda Venemaaga.
Orbán kommenteeris samuti temast rahvusvahelises korporatiivses ajakirjanduses loodud pilti. Näiteks hiljuti Politicos avaldatud 2024. aasta "mõjukate edetabelis" nimetatakse teda riigijuhiks "kes kõik ära rikub". Tema sõnul on peo untsu keerajast hoopis kasu, kui pidu ise on jama. Ta rõhutas, et Ungari ei hoia Brüsselit saamata jäänud toetuste pärast "vangis" ja kinnitas, et raha ning diplomaatia on Ungari välispoliitikas rangelt lahus.
Peaministri sõnul tuleb välispoliitikas suhelda kõigiga, sealhulgas vastuoluliste inimestega, nagu Vladimir Putin, kuna ainult nii on võimalik vastuolusid lahendada.
Geopoliitikast rääkides leidis Orbán, et maailmas on käimas hetkel võitlus, mis võib riigid paisata tagasi Külma Sõja aegsesse riikide blokkidesse. Tema sõnul tuleks selliseid arenguid vältida ja püüelda suurema koostöö ning läbikäimise poole.
Ungaril on tema sõnul maailmas oluline roll, kuna riik asub ida ja lääne vahel ning majandusvallas soovib Ungari saada "ida ja lääne ettevõtete kohtumiskohaks".
Orbán juhtis tähelepanu, et Ungari iseseisvust tagavad seadused on nagu "Šveitsi juust, mille aukudest kaval hiir läbi poeb" ja sellised "suveräänsuse augud" tuleb Ungari seadusandluses kinni toppida. Üksikumalt mainis ta olukorda, kus välisrahaga mõjutatakse riigi sisepoliitikat ja seda eriti seoses valimistega.
Ursula von der Leyeni ametiaega Euroopa Komisjoni esimehena nimetas ta läbikukkumiseks ja avaldas lootust, et uus EL juhtkond saab olema mõistlikum.
Toimetas Karol Kallas