Kuningas István Püha ratsamonument Budapestis. Foto: Veiko Vihuri

Ungari peaministri Viktor Orbáni sõnul jäävad ungarlased kestma vaid kristlastena ja iga uus kirik on bastion rahva võitluses vabaduse ja suuruse eest. Orbán rõhutas, et ungarlased on rahvas, kes on ehitanud kirikuid juba tuhat aastat ning Ungari kristliku identiteedi kaitsmine on kõikide riigiorganite ülesanne. 

Osaledes möödunud pühapäeval Budapesti Pesterzsébeti ringkonnas uue protestantliku (reformeeritute) kirikuhoone pühitsemisel ütles Orbán, et "meie, ungarlased, oleme rahvas, kes on kirikuid ehitanud tuhat aastat, István Püha ajast peale".

Ungari peaministri sõnul "elame me nüüd paraku teistsugusel ajal ning üha vähem ja vähem Euroopa rahvaid ehitab kirikuid." Lääne-Euroopa on Orbáni hinnangul kaotamas oma kultuurilisi juuri ja tasakaalu ning Euroopa on lahti ütlemas oma kultuurilisest ja intellektuaalsest pärandist.

Orbán rõhutas, et ungarlased ei taha hüljata teed, mida nad on käinud tuhat aastat, kuid see on võimalik ainult siis, kui mõistetakse, et riik ja kirikud peavad tegema koostööd. Seda koostööd toetab ka Ungari põhiseadus, mille kohaselt on Ungari kristliku kultuurilise identiteedi kaitsmine kõikide riigiorganite ülesanne.

Viimase 11 aasta jooksul on Ungaris ehitatud 150 uut kirikut ning Ungaris ja ungarlaste asualadel väljaspool riiki on remonditud üle 3000 kiriku.

Uudis avaldati algelt portaalis Meie Kirik.

Toimetas Veiko Vihuri