Eilses TV3 uudistesaates antud intervjuus (vt 5 min alates) kostis rahandusminister Jürgen Ligi, kommenteerides Eesti ühinemist EFSF-iga ja ESM-ga: "Parem on see laen anda kui lihtsalt vastu hakata!"
Kuivõrd Eesti ühinemise näol nimetatud mehhanismidega on paljude arvates tegemist otseselt Eesti iseseisvust ähvardavate ning meie ühiskonda veelgi suuremasse majanduslikku kitsikusse tõukavate sammuga, meenub neid sõnu lugedes paratamatult Eesti Vabariigi juhtpoliitikute käitumine 1939. aastal seoses nn baaside lepinguga. Mäletatavasti kandis see leping samuti vägagi inimnäolist ja solidaarsusest nõretavat pealkirja "Eesti Vabariigi ja NSVL-i vaheline vastastikuse abistamise pakt" ning seegi sõlmiti kantuna hoiakust, et parem on NL-i väed Eestisse lubada ja sõpru bolševikke aidata kui "lihtsalt vastu hakata".
Vähe on siin päikese all uut! Seetõttu on paslik meenutada Antiik-Rooma suure mõtleja ja riigimehe Marcus Tullius Cicero sõnu:
Samas uudistesaates selgitas Ligi erakonnakaaslane ja Riigikogus EFSM-iga ühinemise vastu hääletanud Igor Gräzin, et Euroopa Liidu lepingutesse kavandatavad muudatused panevad kõik liikmesriigid solidaarselt vastutama kõigi võlgade eest ning sel teel tehakse sisuliselt suveräänsetele riikidele lõpp. Gräzin toonitas, et selle taustal tuleks ausalt püstitada küsimus, kas Eesti Vabariik tahab eksisteerida iseseisva riigina või mitte.
Rahandusminister Ligi kommentaar selle seisukoha suhtes oli napp – nimelt kostis ta, et antud juhul ajab Riigikogu liige suust välja asjakohatut juttu ning lisas, et Riigikogul oleks parem mitte sekkuda otsuste langetamisse, vaid piirduda Vabariigi Valitsuselt ülevaadete saamisega.
Varro Vooglaid
Vt seonduval teemal:
- "Riigikogu kiitis kiirkorras heaks võimaluse maksta euroala riikide päästmise loosungi all hiiglaslikud summad maksumaksjate raha" (De Civitate, 04.10.2011)
- Adrian Bachmann: "Eurotsooni võlaprogramm: vara pankadele, võlad rahvastele, võim rahvusvahelistele organisatsioonidele" (De Civitate, 03.10.2011)