Foto: Uued Uudised

Vastuseks riigikogu aseesimehe Arvo Alleri (Eesti Konservatiivse Rahvaerakond, EKRE) esindaja saadetud kirjale otsustas Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (OSCE/ODIHR) korraldada 11.–13. veebruaril ekspertmissiooni Eestisse. Esitatud järelpärimise koostasid tänaseks erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid (ERK) liikmed Andres Aule ja Jaak Valge.

ODIHR teavitas 13. jaanuaril välisministeeriumit kolmeliikmelise ekspertmissiooni käivitamisest, mille juhteksperdiks on Ardita Driza Mauer ning paludes välisministeeriumi abi kohtumiste korraldamisel Eestis, sh riigikogu juhatuse ja põhiseaduskomisjoni liikmetega ning fraktsioonide esindajatega, samuti valimiskomisjoni ja valimisteenistusega, õiguskantsleri ja riigikohtuga ning mitme teise ametiasutuse ning valitsusvälise organisatsiooni ja eksperdiga, teatas välisministeeriumi Rahvusvaheliste organisatsioonide ja inimõiguste osakonna OSCE lauaülem Airi Alakivi.

ODIHR kaalus ka Euroopa Nõukogu Veneetsia Komisjoni kaasamist hinnangu koostamisse, kuid konsultatsioonide tulemusel otsustati seda esialgu mitte teha.

ODIHRi poolt sõnastatud üldeesmärgiks on kujundada Eesti e-valimiste süsteemi õiguslik hinnang koos soovitustega.

Välisministeeriumi OSCE esindaja palub oma kirjas riigikogu juhatuse liikmetelt ja Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehelt valmisolekut kohtumiseks ODIHRi ekspertidega 11. veebruaril.

Riigikogu aseesimees Arvo Aller taotles mullu septembris saadetud kirjas OSCE-lt hinnangut e-valimiste süsteemile, Riigikogu ülejäänud juhatuse liikmed (Lauri Hussar ja Tooms Kivimägi) ei olnud nõus seda eelnõud istungite saali parlamendi ette saatma.

Kuigi pöördumisel oli algselt nõutud 21 allkirja, jäi pärast reformierakonda hüpanud Alar Lanemani allkirja tagasivõtmist sinna üks allkiri vähem, mis oli põhjuseks võimuerakondade poolse segaduse tekitamiseks.

Kuna riigikogu juhatuse liikmel on õigus eraldi pöörduda Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroo (ODIHR) poole taotlusega hinnata Eestis kasutatava e-valimiste süsteemi vastavust demokraatlike valimiste põhimõtetele, kasutas seda õigust EKRE-t esindav Arvo Aller.

Ühtlasi taotles Aller oma pöördumises, et e-valimiste kriitilise hindamise protsessi kaasataks ka riigiõiguse asjatundjatest moodustatud Euroopa Nõukogu komisjon "Demokraatia õiguse kaudu", mida tuntakse ka Veneetsia komisjoni nime all.

„Riigikogu juhatus rikub seadust, blokeerides võimaluse parlamendi suurel saalil otse Veneetsia komisjoni poole pöörduda, kuid me ei lase end sellel takistada, sest ka riigikogu juhatuse liikmel on võimalus pöörduda ODIHR i poole palvega see edastada Veneetsia komisjonile," ütles Aller.

Varem on ODIHR olnud e-valimiste süsteemi suhtes kriitiline. Muu hulgas toodi 2023. aasta riigikogu valimiste järgselt esile, et Eestis tuleks teha pingutusi e-valimiste usaldusväärsuse suurendamiseks.

Euroopa julgeoleku- ja koostööorganisatsiooni demokraatlike institutsioonide ja inimõiguste büroole esitatud järelpärimise koostasid tänaseks erakonna Eesti Rahvuslased ja Konservatiivid (ERK) liikmed Andres Aule ja Jaak Valge.

Toimetas Markus Järvi