Parempoolsel pildil palvetab paavst Franciscus 100 000 Itaalia sõduri hauakivi juures, kes kaotasid oma elu Esimeses maailmasõjas.

Paavst Franciscus hoiatas, et praegu maailmas aset leidvate rohkete kuritegude, tapatalgute ja hävitustöö tõttu võib järkjärguline kolmas maailmasõda olla juba alanud.

Ta pidas kõne Itaalia suurimat sõjaväekalmistut külastades, kus ta mälestas Esimese maailmasõja sajandat aastapäeva.

"Sõda on hullumeelsus," ütles paavst 100 000 Itaalia sõdurile pühendatud mälestusmärgi juures Redipuglia kalmistul.

Argentiinlasest paavst on tihti mõistnud hukka sõdimise Jumala nimel.

Alles eelmisel kuul ütles paavst Franciscus, et rahvusvahelisel üldsusel on õigus kasutada jõudu, et peatada Islamiriigi mässuliste „ebaõiglane agressioon“, mille käigus on tapetud või pagendatud tuhandeid inimesi Iraagis ja Süürias, sealhulgas paljusid kristlasi.

Laupäevases jutluses – mille ta pidas Itaalia fašismiperioodil ehitatud Redipuglia mälestusmärgi juures, kuhu on maetud 100 000 Esimeses maailmasõjas langenut Itaalia sõdurit, 60 000 nendest nimetutesse haudadesse – mälestas paavst kõikide sõdade ohvreid.

„Inimkonnal on vaja nutta, ja see on aeg nutmiseks,“ lausus ta.


Paavst Franciscusele esitletakse dokument, millega tema vanaisa astus väeteenistusse, et võidelda Itaalia eest enne Argentiinasse emigreerumist
.

„Isegi täna, pärast veel ühe maailmasõjaga kaasnenud nurjumist, on ehk võimalik rääkida juba kolmandast maailmasõjast, mida sõditakse järkjärguliselt, läbi kuritegude, tapatalgute, hävitamise,“ ütles ta.

Paavsti külaskäigul oli aga ka isiklik tähendus. Tema vanaisa võttis osa Itaalia sõjalisest rünnakust Austria-Ungari impeeriumi vastu Kirde-Itaalias aastatel 1917 ja 1918 ning jäi elama.

Viimastel kuudel on paavst kutsunud üles lõpetama konflikte Iraagis, Süürias, Gaza sektoris, Ukrainas ja Aafrika piirkondades.

Allikas: bbc.com