
Paavst Leo XIV ilmus pühapäeval Püha Peetruse basiilika rõdule, et edastada rahvale rahusõnum, milles kutsus üles lõpetama sõjalisi konflikte Ukrainas, Gazas ning India ja Pakistani piiril.
"Tänapäeva dramaatilises Kolmanda maailmasõja kontekstis, mida peetakse tükkhaaval, nagu ütles korduvalt paavst Franciscus, kutsun ka mina maailma vägevaid üles, korrates neid alati asjakohaseid sõnu: ei iial enam sõda!" ütles paavst Leo XIV rahvale.
Esmalt meenutas ta Teise maailmasõja kohutavat tragöödiat, mis lõppes 80 aastat tagasi 8. mail, põhjustades 60 miljoni inimese surma, vahendab Vatican News.
Seejärel rääkis paavst kaasaja sõdadest, mis tänapäeva maailma vaevavad: "Ma kannan oma südames armastatud ukraina rahva kannatusi," ütles ta, kutsudes üles sellele, et "tehtaks kõikvõimalikke jõupingutusi saavutamaks tõeline, õiglane ja kestev rahu nii kiiresti kui võimalik".
"Saagu kõik vangid vabastatud ning naasku lapsed oma perekondade juurde," ütles ta.
Seejärel pööras ta tähelepanu Gaza sektoris vältavale humanitaarkatastroofile. "See, mis toimub, põhjustab mulle suurt valu," ütles paavst. "Lõppegu sõdimine koheselt, antagu humanitaarabi kurnatud tsiviilpopulatsioonile ning vabastatagu kõik pantvangid."
Seejärel väljendas ta heameelt hiljutise relvarahu üle India ja Pakistani vahel. "Ma loodan, et tulevaste läbirääkimiste teel suudetakse peagi jõuda püsiva [rahu]kokkuleppeni," ütles paavst.
Samas küsis ta retooriliselt, et "kui palju teisi konflikte on maailmas".
Viimaks pöördus paavst Leo XIV oma südames Rahu Kuninganna Neitsi Maarja poole, et "ta edastaks tema palve Issandale Jeesusele ning tooks meile rahu ime".
Toimetas Martin Vaher