Lääneriikide energiapoliitikad on loonud olukorra, kus "energiaülemineku" pealt teenib kõige enam raha kommunistlik Hiina RV, mis näiteks toodab päikesepaneele fossiilkütustest saadud elektriga ja varjab tootmise tegelikku keskkonnakoormat.
Hiina Rahvavabariigis toodetakse suurem osa maailma päikesepaneelidest. Päikesepaneelid on üks roheülemineku savijalgadest.
Ecoinvent on maailma suurim taastuvenergia tekitamiseks vajalike tehnoloogiliste lahenduste tootmise keskkonnakoorma andmebaas. Kommunistide riigi koha peal on osutatud andmebaasis must auk.
Vabaühendus Environmental Progress ja meediakanal The Blind Spot uurisid neli kuud lähemalt, milline on Hiina RVs toodetud päikesepaneelide tegelik ökoloogiline jalajälg.
Uuringus osutatakse, et Hiina RVs toodetakse väga suur osa elektrist kivisöest. Eriti palju kulub energiat paneelides vajaliku räni puhastamiseks ja see on päikesepaneelide keskkonnakoorma hindamisel väga suur pimeala.
Ecoinventi andmeid kasutab ÜRO valitsustevaheline kliimapaneel (IPCC), mille kinnitusel on päikesepaneelide keskkonnakoorem 48 grammi süsihappegaasi kilovatt-tunni kohta (gCO2/kWh).
Uuringust selgub, et päikesepaneelide elutsükli keskkonnakoorem jääb, sõltuvalt energiasegust, pigem vahemikku 170 kuni 250 gCO2/kWh. Maagaasi tootmise keskkonnakoorem, kui kasutatakse heitmete püüdmise tehnoloogiaid (carbon capture), on näiteks 50 gCO2/kWh. Ilma heitmepüüdjateta on gaasielektri keskkonnakoorem 400–500 gCO2/kWh.
Ülaltoodud graafik osutab Hiina RV musta energia eelisele. Tabeli Y-teljel on näidatud toodetud võimsus gigavatt-tundides. X-teljel on näidatud, kui suure osa mingitest päikesepaneelide komponentidest toodab maailmas Hiina RV (sinine) ja muu maailm (roheline). Paremalt vasakule: polükristalne räni, toorikud, pooljuhtplaadid, elemendid, moodulid.
Uuringu läbiviijad tõdevad: "Suurem osa hällist-hauani süsihappegaasi mahukuse andmetest, mille alusel valitsused päikesepaneelide kohta otsuseid langetavad, põhinevad mudelitest tuletatud eeldustel, mis suure tõenäosusega jäävad tegelikkusele kõvasti alla. Need võivad olla väljamõeldised. Põhjuseks on asjaolu, et kellelgi pole Hiina RV tööstuses toimuva kohta andmeid."
Kuni 2000ndate aastate keskpaigani valitsesid päikesepaneelide turgu Ameerika Ühendriikide, Jaapani ja Saksamaa tootjad. Siis astus mängu Hiina Rahvavabariik ja tänaseks on selle käes suurem osa maailma päikesepaneelide tootmisest. Hiina ei saavutanud sellist üleolekut tänu oma paremale tehnoloogiale, vaid tänu saastavale ja odavale fossiilkütuste põletamisest saadud energiale, tohututele riigi toetustele ning odava, suuremate õigusteta tööjõu ära kasutamisele.
Toimetas Karol Kallas