Ameerika Ühendriikide tuntud uuriv ajakirjanik Seymour Hersh avaldas 8. veebruaril pika ülevaate, kuidas USA valitsus tegi mitmeid kuid ettevalmistusi Nord Streami torujuhtmete hävitamiseks.
"2021. aasta juunis USA mereväe tuukrid, kes tegutsesid NATO merevägede õppuste BALTOPS 22 raames, paigaldasid kaugkäivitatava sütikuga lõhkelaengud, mis hävitasid kolm kuud hiljem kolm neljast Nord Streami torujuhtmest," kirjutab Hersh oma Substackis.
Hersh toetub enda kinnitusel vilepuhuja ütlusele, kes on sündmuse planeerimisest otseselt teadlik.
Washingtoni julgeolekuringkonnad arutasid kokku üheksa kuud, kuidas Venemaad ja Saksamaad ühendavate torujuhtmete hävitamist kõige varjatumalt ja edukamalt ellu viia.
Väidetavalt oli torujuhtmete õhkimise taga Ameerika Ühendriikide ja selle NATO partnerite pelgus, et odav Vene gaas vähendab Euroopa sõltuvust USAst ning seab nii ohtu viimase rolli maailma hegemoonina.
Torujuhtmete hävitamist hakati kavandama 2021. aasta detsembris, kaks kuud enne Venemaa sissetungi Ukrainasse. Alguses peeti aru, kas kasutada tagasipööratavaid (sanktsioonid vms) või lõplikke lahendusi (torujuhtmete hävitamine). Arutelude käigus jõuti üpris ruttu ühisarvamusele, et viimane lahendus on kõige otstarbekam ja edasi keskenduti teemale, kuidas seda kõige paremini ellu viia.
Arutelude käigus jõuti järeldusele, et ürituse korraldamiseks läheb vaja Norra abi. Norra merevägi selgitas välja, et parim koht plahvatuse korraldamiseks asub Taani Bornholmi saarest mõned kilomeetrid eemal, kus meri on 80 meetrit sügav ja kus ei ole tugevaid süvamere hoovuseid.
Tuukrid paigaldasid Baltops 22 õppuste käigus Nord Streami neljale torujuhtmele erikujuga kauglõhatavad C4 laengud. Laengud pidid olema erikujuga, kuna Venemaa sõjalaevastikul on olemas üpris hea tehnika süvameremiinide avastamiseks ja laevad patrullivad regulaarselt Läänemerel.
Käivitamislahenduseks mõeldi välja eraldi sonarilahendus, mis käivitatakse poilt. 2022. aasta 26. septembril sooritas Norra mereväe P8 luurelennuk näiliselt tavalise vaatluslennu ja pillas vajalikus kohas merre sonaripoi. Mõned tunnid hiljem lendasid mõlemad Nord Stream 2 ja üks Nord Stream toru õhku.
Toimetas Karol Kallas