Foto: Bigstockphoto.com

Paljud populaarsed veebilehed salvestavad kõigi neid külastavate inimeste iga klahvivajutuse ilma, et selleks küsitaks mingitki luba, vahendab portaal Techwise Princetoni ülikooli teadustöö tulemusi.

Princetoni ülikooli teadlased tuvastasid, et enam kui 480 maailma viiekümnest tuhandest kõige populaarsemast veebilehest kasutavad tehnikat nimega session reply scripts, mille abil analüüsitakse kasutajate veebikäitumist ehk seda, kuidas nad veebilehti kasutavad.

Enamik veebilehti külastavaid inimesi mõistavad mingilgi määral, et paljud veebilehed salvestavad info selle kohta, milliseid lehti nad külastasid ning mida nad näiteks otsinguribasse kirjutasid. Näiteks kui keegi otsib konkreetse veebipoe otsingumootori kaudu mõnda parfüümi, siis salvestatakse info tema vastava huvi kohta. Järgmisel päeval hakkab see sama inimene nägema teistele veebilehtedele minnes parfüümide reklaame.

Oluline on aga mõista, miks asi nõnda toimib. Nimelt salvestavad veebilehed infot mitte ainult selle kohta, milliseid lehti keegi külastas, vaid ka info iga klahvivajutuse, lehe üles või alla kerimise ja hiirekursori liikumise kohta. See info edastatakse omakorda kolmanda osapoole serverisse. Tegu on olukorraga, kus keegi põhimõtteliselt jälgib iga veebikülastaja liigutust, tehes seda virtuaalselt ja täiesti märkamatult.

Veebilehe kasutajal on võimatu teada, kuivõrd tema tegevust jälgitakse ja salvestatakse, välja arvatud juhul, kui ta tutvub põhjalikult iga konkreetse lehe kasutajatingimustega.

Seejuures ei puuduta varjatud jälgimine üksnes internetis toimuvat. Teisest raportist ilmneb, et CIA on töötanud välja tarkvara, mille abil on võimalik kaugjuhtimise teel lülitada varjatult sisse nutiseadmete kaameraid ja mikrofone ning samuti on võimalik saada GPS-signaali kaudu infot konkreetse seadme täpse paiknemise kohta. Väidetavalt on sarnased operatsioonid võimalikud ka üha enamate internetiühendust omavate televiisoritega.

Teler vaatab sind? WikiLeaks avalikustas CIA salajase globaalse häkkimisprogrammi