Laste ja noorte meeletervise probleemid on koroonameetmete tõttu drastiliselt kasvanud. Foto: BIgstockphoto

Paljud meditsiinieksperdid USAs täheldavad laste vaimse tervise allakäiku. Olukorra tõsidust näitab voodikohtade puudumine vastavates tervishoiuasutustes, vahendab LifeSiteNews.

Pandeemia algusest saati on lastehaiglad terves riigis kogenud järsku mentaalsete probleemidega patsientide arvu kasvu. Tänu koroonaviirusele peavad aga lastehaiglad saama läbi vähema ressursiga, mis puudutab nii personali (terapeudid, nõuandjad, arstid) kui ka voodikohti. 

Enamus laste vaimsetest probleemidest on tekkinud koju jääma sunnitud pere konfliktidest ja olematust sotsiaalsest suhtlemisest isolatsiooni tingimustes, kirjutab Washington Post

Vastavalt Washington Post'ile on East Carolina ülikooli haiglal keskmiselt viis lapsest patsienti nädalas, kellel oli atsetaminofeeni, opiaatide, antidepressantide või Ritalini (amfetamiinile lähedane, kuid nõrgema psühhosimuleeriva efektiga ravim – toim.) üledoos. Tavaliselt oli haiglal keskmiselt viis sellist patsienti ühes kuus. 

Colorado lastehaigla seisis hädaolukorraga silmitsi juba maikuus: ärevushäiretega laste arv tõusis kaks korda, depressiooniga haiglasse sattunud patsientide arv kolm korda ja samuti tõusis söömishäiretega patsientide arv. Haigla direktor Jenna Glover ütles, et nad ei ole iial näinud nii suurt mentaalsete häiretega laste arvu tõusu ja nii tõsiseid probleeme. "Ma ei ole midagi sellist kogu oma karjääri jooksul kogenud," vahendab Gloveri sõnu CNN.

Teised haiglad on näinud koguni suuremat tõusu. Wolfsoni lastehaigla kiirabi Floridas nägi käitumishäiretega patsientide arvu 300-protsendilist tõusu alates 2020. aasta aprillist. Käesoleva aasta jaanuarist aprillini oli patsientide arv 72% kõrgem võrreldes kahe aasta taguse perioodiga. 

Vastavalt USA Haiguste Kontrolli ja Kaitse Keskusele (CDC) oli käesoleval aastal veebruaris ja märtsis mentaalsete haigustega tegeleva kiirabi visiite tänu enesetapuüritustele 50% rohkem tüdrukute seas ja 4% rohkem poiste seas võrreldes 2019. aastaga. 

Osades haiglates on olukord nii hull, et mentaalsete häiretega haiglasse toodud lapsed pannakse ootama erakorralise meditsiini osakonda, kuna vastavad voodikohad laste osakondades on lihtsalt täis. 

Samasugused probleemid on ka Briti lastehaiglates, kus kolmandik akuutse arstiabi voodikohtadest on hõivatud mentaalsete probleemidega patsientidega. Paljud neist on sattunud haiglasse vägivaldse või ennast vigastava käitumisega, teistel on neuroloogilised probleemid või söömishäired, kirjutab The Guardian.

Toimetas René Allik