Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde eilsel pressikonverentsil Foto: Scanpix

Samal ajal, kui Saksa elanikud tõmbavad inflatsioonirallis oma kulusid koomale, teenivad finantsasutused tänu Euroopa Keskpanga intressimäära tõstmisele korralikku tulu. 2023 on selleks summaks ca 25 miljardit eurot, kirjutab Der Spiegel.

Euroopa Keskpank on intressimäära juba viis korda tõstnud, tuues põhjenduseks inflatsiooni ohjeldamise. Intressimäär aga paneb elanikele peale rahalise lisakulu, samal ajal kui kontodel seisva raha väärtus langeb. 

Kui keegi intressimäärades tõstmisest võidab, siis need on pangad. Saksa kodanikeühendus Finanzwende on arvutanud välja, et ainuüksi Saksa finantsasutused saavad Euroopa Keskpanga intressimäära tõstmisest 2023 tulu 27,4 miljardit eurot juhul, kui Euroopa Keskpank teostab plaani tõsta käesoleva aasta keskel intressimäära veel 0,5 protsendi võtta. Kui Keskpank plaani ellu ei vii, siis jääb tulu „kõigest" 25 miljardi euro juurde. 

„Pangad kasutavad seda riskivaba tulu oma kasumi suurendamiseks ja mõnikord ka jaotamiseks, samas kui panga klientide kontodele sageli midagi ei laeku," sõnas Finanzwende ekspert Michael Peters. „Miks saavad pankade kliendid null- või vähe intresse, samal ajal kui finantsasutused korjavad tänu Euroopa Keskpangale miljardeid kasumeid – riskivabalt ja üldsuse arvelt? Euroopa Keskpank peab sellele lõpu tegema. Keskpank ei peaks pankasid enam tingimusteta subsideerima."

Toimetas René Allik