Juhan Parts Foto: riigikogu fotoarhiiv

„Elektri hind peab olema mõistlikul tasemel, ta peab olema taskukohane – see on eesmärk iseenesest," sõnas endine peaminister ja majandusminister Juhan Parts ERR-ile antud usutluses. 

Endise  peaministriga toimunud intervjuus puudutati mitmeid aktuaalseid teemasid, muuhulgas ka elektrienergiat ja nn rohepööret. 

„Kahtlemata ei ole võimalik vaadata energeetika strateegilisi väljavaateid ja lahendusi lahus kliimapoliitikast," märgib Parts, kuid lisab, et „siin me peame avama uue lehekülje ja lööma asjad kaheks"

„Üks asi on n-ö kliimateadus ja teine kliimateadus väidetavatest seisukohtadest tulenevad kliimapoliitilised lahendused. Mõlemad tuleb uuesti lahti võtta: mis on teadusega tõestatud ja mis ei ole," osutab Parts. „Oletame, et ikkagi katastroof tuleb ja me rakendame mingeid meetmeid, siis need triljonid, kui me mõtleme Euroopat, Ameerika Ühendriike jne, siis mida kavatsetakse teha – see on tohutu raha raiskamine."

„Me ju ehitame kahte elektrisüsteemi [juhitav energia ja juhitamatu taastuvenergia]. Kes selle kinni maksab, kui ma nüüd tulen Eesti tasandile? Mitte need, kes esindavad oma ärihuvisid? Ma nägin, et Ørstedi asepresident andis Päevalehele intervjuu ja ütles, et teie, eesti rahvas, olete rumal ja jääte rongist maha. Miks selline inimene tuleb ja ähvardab Eesti avalikkust, kust ta võtab sellise õiguse? Mina ei ole elektriinsener, aga ei ole võimalik ebaühtlastele võimsustele rajada elektrisüsteemi, meil on vaja kaht elektrisüsteemi, aga kes selle kinni maksab?"

„Me peame arvestama oma majanduse konkurentsivõimet, oma inimese hakkama saamist, ja seda tegelikult. Me oleme osa Lääne kogukonnast, kus meile räägitakse, et kui me midagi kiiresti ette ei tee ja kohe mingisuguseid tuhandeid megavatte kuhugi merre ei ehita, siis maakera saab otsa ja me ei ole üldse parketikõlbulikud," lausus Parts. „Sellist juttu ei ole mõtet tulla rääkima, sellist juttu ajavadki need keskpärased hallid inimesed, kes ei talu valu vastutuse ees."

„On olemas terve loetelu, millised tehnoloogilised revolutsioonid peavad toimuma energeetika valdkonnas, täna neid ei ole. /…/ Ja siis me putitame nagu Jaan Tatikad kuskil katuse otsas ja ütleme, et me teeme tuulikud ja paneme päikesepaneeli, et see lahendab meie probleemi. Mul ei ole midagi vastu päikesepaneelile, aga see ei lahenda meie elektrisüsteemi probleemi," osundab Parts roherabistamisele. „Kutsun tervele mõistusele selles diskussioonis!"

Küsimusele, kas Euroopa on rohepöördega valel teel, vastas Parts, et „ta on ebarealistlik, ta on tegelikult käsumajanduslik, utoopiline. Euroopa konkurentsivõime, sõltumata isegi nendest väga kõrgetest sotsiaal- ja keskkonnastandarditest, on ju niikuinii löögi all, rääkimata kõikidest muudest survetest, mis Euroopale on. See on väga soovmõtlemises elamine."

„Muidugi on inimesel mõju kliimale, kliima muutmine toob kaasa teatud probleeme, aga neid tuleb adresseerida ratsionaalsel tasandil," nentis Parts. „Neid ei saa hüsteeriliselt ju lahendada."

Toimetas René Allik