Parvel Pruunsild (2005). Foto: Scanpix

Bigbanki omanik, Tartu Ülikooli Lastefondi asutaja ja seitsme lapse isa Parvel Pruunsild peab groteskseks Tööandjate Keskliidu juhataja Toomas Tamsari mõtet, et 13 000 täitmata töökoha täitmiseks tuleb tuua Eestisse kolmandatest riikidest välistööjõudu.

Pruunsilla sõnul on ettevõtjad kõige paindlikum ja muutustele täpseimalt reageeriv seltskond, kuid nüüd tuleb tööandjate eestkõneleja ja ütleb, et nad ei suuda muutuvate oludega kohaneda ja riik peaks neile saatma 13 000 keevitajat.

"…me peame ennekõike hoolitsema oma enda õdede ja vendade eest: kuidas need Kalevipojad siis koju tulla saavad, kui me nende asemele palkame väga väikese raha eest Ivanipojad," nentis Parvel Pruunsild, kes näeb lahendust pigem pensioniea tõstmises.

Möödunud kuul portaalile Objektiiv intervjuu andnud ajaloolane Jaak Valge rõhutas, et sisseränne ei peata ühiskonna vananemist ning lõdva või soosiva sisserändepoliitika tulemusena vahetatakse rahvastik välja.

"Üks tavaväide, millega põhjendatakse sisserände vajadust, on see, et Euroopa ühiskonnad vananevad. On tõsi, et vananevad, ent sisseränne seda ei peata. Nimelt ei jää ka immigrandid noorteks, vaid vananevad samuti, ning sisserännanute sündimus, eriti kui tegemist on nende riikidega (Venemaa ja Ukraina), kust pärinevad Eestisse tulevad töörändajad, on Eesti omast madalam. Seega ei aeglusta nende sisseränne Eesti ühiskonna vananemist," ütles Jaak Valge.

"Sisseränne on sõlmküsimus. Muidugi oleks parem, kui meil oleks kõrgem sündimus, aga sündimus võib targa poliitika ning ühiskonna hoiakute muutuse tagajärjel hiljem uuesti kasvama hakata. Lõdva või soosiva sisserändepoliitika tulemusena vahetatakse aga rahvastik välja ning seda protsessi enam tagasi ei pööra. Julgen ennustada, et kui poliitladvik jätkuvalt immigratsiooni soodustab ning kui sisserändega kaasnevad probleemid korralikult teadvustatakse, saab immigratsioon 2019. aasta valimiste peateemaks," lisas Valge.

Jaak Valge Objektiivile: sisseränne on sõlmküsimus