USA president Donald Trump surumas kätt Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga, 7. aprillil 2025, Washingtonis. Foto: Scanpix

Majandusteadlane ja endine USA aserahandusminister dr Paul Craig Roberts selgitab oma artiklis, miks Donald Trumpi administratsiooni sise- ja välispoliitiline agenda on nüüdseks võimsate huvigruppide poolt sisuliselt tasalülitatud.

Donald Trumpi presidendiaeg on kestnud kuus kuud. See on tegelikult tema esimene ametiaeg, kuna eelneva nelja aasta jooksul oli ta ümbritsetud valitseva eliidi poolt paika pandud vastastega.

Washington andis Trumpile õppetunni ning seekord on ta end ümbritsenud inimestega, kes jagavad tema kampaanias välja öeldud väärtusi.

Sellegipoolest on Trumpi administratsioon praegu sisemiselt lõhenenud ning vastuolus ka märkimisväärse osaga MAGA-toetajatest, kui uskuda uudistekajastust. Teemaks, mis Trumpi jõude lõhestab, on Epsteini toimik. Ma kirjutasin hiljuti Epsteini saagast. On selgelt näha, et probleemid on tõsised.

Aga probleemi olemust moonutatakse. Peaprokurör Pam Bondi ei otsustanud iseseisvalt, et Epsteini toimik on „tühi". Ta ei kaitsnud Trumpi. See otsus suruti Trumpi administratsioonile peale Ameerika eliidi, valitseva klassi, süvariigi, globalistide poolt – ükskõik, kuidas soovite nimetada neid, kelle raha ja majandushuvid juhivad läänemaailma valitsusi.

Meie valitsejad esitasid Trumpile küsimuse: kas oled valmis hävitama Ameerika rahva silmis usalduse Ühendriikide valitsuse ja valitseva klassi vastu? Kui rahvas kaotab usalduse oma valitsuse vastu, kuidas sa saad midagi saavutada?

Netanyahu oli Trumpi juures, et valitsevat klassi toetada. Kui sa avalikustad Epsteini failid, siis selgub, et Epstein oli Mossadi agent, kes šantažeeris Ameerika liidreid. Meie, Iisrael, avaldame nimed ja su riik on hävitatud.

Aga raskustes pole ainult Bondi. Raskustes on ka tervishoiu- ja teenindusminister Robert F. Kennedy Jr. (RFK) ja president Trump ise.

Robert Kennedy on avastanud, et isegi olles USA valitsuse kabinetiminister, ei saa ta isegi kindlate tõendite põhjal otsustada, et Covidi „vaktsiin" on kahjulik kõigile. Kõik, mida RFK sai teha, oli lõpetada valitsuse soovitus anda surmavat Covidi vaktsiini tervetele lastele ja rasedatele. Tervishoiu- ja teenindusminister ei suuda peatada valdava enamuse ameeriklaste vaktsineerimist "vaktsiiniga", mis tapab ja hävitab immuunsüsteemi. Suur farmaatsiatööstus on võimsam kui USA tervishoiuminister.

Kennedy ei suutnud täita ka oma lubadust keelustada glüfosaat, mis on surmava umbrohumürk, mis on mürgitanud toitu, pinnast ja vett. Kennedy tunnistas, et see mürgine aine on agrotööstuse jaoks liiga oluline, et seda neile keelata. Agrotööstus on võimsam kui minister Kennedy ja nende kasumid on tähtsamad kui ameeriklaste tervis.

President Trump ei saa isegi kehtestada tariife ega saata riigist välja immigrantidest sissetungijaid. Globalism muudab riigid impordist sõltuvaks. Tootjad kannatavad tariifide tõttu ja agrotööstus kannatab illegaalse tööjõu riigist väljasaatmise tõttu. Need võimsad majanduslikud huvigrupid on nii tariifide kui ka väljasaatmiste vastu.

Trumpi tariife kasutatakse selleks, et alandada välisriikide USA vastaseid tariife või survestada välisvalitsusi järeleandmistele. Kuid tegelikkuses tõstsid need tariifid allesjäänud USA tootjate kulusid ja kahandasid kasumeid. Need tootjad esitasid Trumpile proteste ning said oma impordivajadustele tariifide osas erandeid. Sisuliselt jäi tariifide nimekiri tühjaks – kõige osas tehti erandeid.

Sama lugu on väljasaatmistega. Uudiste kohaselt ei saadeta välja restorani- ega põllumajandustöölisi ega neid, kes töötavad kanade tapamajades. Väljasaatmised näivad peamiselt piirduvat kriminaalsete jõukudega.

Valitseval eliidil kulus vaid kuus kuud, et tühistada Trumpi administratsiooni sisepoliitiline agenda. Reagani administratsioon kestis kauem, enne kui see neutraliseeriti.

Trumpi rahuplaan on samuti prügikasti visatud. Ta pommitas Iraani Netanyahu jaoks ja toetab jätkuvalt Iisraeli agressiooni ja Palestiina genotsiidi. Trump pole isegi Putiniga kohtunud, vaid andis „rahuläbirääkimised" üle Zelenskõile ja Putinile. Aga kuna see on tegelikult sõda USA ja Venemaa vahel, siis Zelenskõi ei saa seda lahendada. Sõjatööstusel ja julgeolekukompleksil on vaja sõda või selle ohtu oma kasumi ja võimu jaoks. Rahu ei teeni nende huve.

Ameeriklastel on ekslik usk presidendi võimu. Niikaua kui poliitikat määrab erakapital, valitseb mitte rahvas, vaid raha.

Artikkel ilmus algselt Paul Craig Robertsi veebilehel. Tõlkis Martin Vaher