Vandeadvokaat Paul Kerese sõnul rikub valitsus põhiseadust, kui jätkab seniste piirangutega, mistõttu tuleks piirangutest loobuda ja lasta inimestel ja ettevõtetel naasta normaalse elu juurde. Kerese hinnangul ei ole see kindlasti ka õigusriigi põhimõtetega kooskõlas, et piiranguid põhjendatakse vajadusega suunata inimesi vaktsineerima, vahendab ERR.
"Alustame juba sellest, et mille alusel piirangud on kehtestatud? Need on kehtestatud NETS (nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seadus) paragrahv 28 lõike viis alusel. Sellega annab parlament täielikult oma otsustusõiguse üle piirangute küsimuses vabariigi valitsusele. Selline seadus on juba iseenesest minu hinnangul formaalselt põhiseadusevastane. Ja kui ma vaatan põhiseaduslikkuse järelevalvepraktikat viimase 10–15 aasta jooksul, siis ma ei ole veel näinud lahendit, kus selliseid volitusnorme, mida NETS sisaldab, peetakse põhiseaduspäraseks. Kui vabariigi valitsus lõpetaks selle koroonapassijama ära, siis vähemasti astuks ta selles mõttes õige sammu, et ta lõpetaks kehtiva põhiseadusevastase olukorra," ütles Keres.
"Teiseks piiratakse Eesti majanduselu ja normaalset inimeste elu olukorras, kus kõik saavad täpselt ühtemoodi aru, et nendel piirangutel ei ole enam mitte mingit mõju, sest teise suupoolega tunnistatakse, et viirus saab niikuinii kõik kätte, olgu piirangud või mitte. Mulle tõepoolest jääb arusaamatuks, kuidas valitsus endale sellist asja lubada võib," jätkab Keres.
"Ja rääkida sellest, et juhul kui kiirtestid tagasi tuua, siis selle tagajärjel võiks langeda vaktsineerimistempo, siis andke andeks, see on täiesti jabur. Kes on tahtnud ennast vaktsineerida, on ennast vaktsineerida saanud. Sundida inimesi vaktsineerima selliste jesuiitlike piirangutega on minu arvates vastuolus seadusega," on Keres veendunud.
"Juba sügisel avaldas õiguskantsler Ülle Madise arvamust, et vaktsineerimisvabaduse piiramine kaudselt on põhiseadusevastane. Piiranguid ei tohi seada eesmärgiga inimesi vaktsineerima viia või sundida. See oli väga selge ja minu arvates õige seisukohavõtt Ülle Madise poolt," kiidab Keres.
"Kahjuks õiguskantsler ei saa valitsuse haldusaktide üle järelevalvet teostada. Valitsus on seda tähelepanekut eiranud viimased neli-viis kuud ja minu arvates ei ole see lubatav. See on karjuv vastuolu meie õigusriigi põhimõtetega, mis vaatab meile otse näkku," ütles ta.
"Eesti ettevõtted lähevad järjest pankrotti. Viimasena kisa tõstnud jõusaalide omanike kirjadele valitsus isegi ei vasta. Ma tegelikult ei saa aru, mis siin riigis toimub," nendib Keres.
Kerese hinnangul on ka kahetsusväärne, et teadusnõukoda on ühekülgne: "Aga teadusnõukoja eesmärk on anda vabariigi valitsusele nõu teadusküsimustes ja lõppkokkuvõttes on vabariigi valitsus see, kes peab selle mõistliku tasakaalu leidma."
Keres nendib, et tänase seisuga on asi ikkagi hapu, sest tasakaalu ei ole ning on ainult üks sõnum, mis on lihtsalt laiskusest jäänud paberile ja pressikonverentsidele, sest pole lihtsalt mõeldud, mis meie uus sõnum võiks olla, et me vana sõnumi osas lolliks ei jääks.
"Vana sõnum on loomulikult see, et kõik peavad vaktsineerima, kuigi järgmises ajaleheartiklis keegi möönab, et vaktsineerimine väga omikroni vastu ei aita. Aga valitsus ütleb, et minge ikkagi vaktsineerige, minge vaktsineerige ennast vaktsiiniga, mille osas me oleme kahtlevad, et kas see tegelikult selle vastu aitab ja kui aitab, siis võib-olla kaks kuud. Selliste põhjendustega majandust ja inimeste elusid kägistada on absurdne," on Keres veendunud.
Kerese sõnul on nakatumise laine muidugi kõrge ja nakatumist on iseenesest ju põhjendatud karta, aga kogu aeg räägitakse meile, et me peaksime juhinduma endaga lähedaste riikide eeskujust: "Neid eeskujusid on nüüdseks päris palju, kes kõik piirangud ära kaotavad."
"Vabariigi valitsus võiks selle põhiseadusevastase olukorra ära lõpetada ja lasta inimestel naasta oma normaalse elu juurde, lasta ettevõtetel naasta normaalse elu juurde enne, kui siin on tõepoolest tükid taga," ütleb Keres kokkuvõtvalt.
Toimetas Martin Vaher