ÜRO allorganisatsiooni UNICEFi sõnul on inimeste usaldus laste immuniseerimise vastu peale Covid-19 puhangut märkimisväärselt kahanenud.
ÜRO lastefondi UNICEFi 55 riigis äbi viidud uuring näitas, et aastatel 2019 kuni 2020 avalikkuse usaldus laste vaktsiinide vastu kahanes 52 riigis, vahendab Reuters.
Lastefondi sõnul on tegemist "murettekitava ohusignaaliga", mis näitab suurenevat vaktsiinipelgust, mida toetab väärteave, kahenev usaldus valitsuste vastu ja poliitiline lõhestumine.
"Me ei tohi lubada, et usaldusest rutiinse immuniseerimise vastu saaks järjekordne pandeemia ohver," kirjutab UNICEFi tegevjuht Catherine Russell uuringu sissejuhatuses. "Kui see nii peaks minema, siis järgmine surmade laine viib kaasa lapsed leetrite, tüüfuse või mõne muu välditava haiguse tõttu."
Usaldamatus laste vaktsineerimise suhtes on eriti muret tekitav, kuna tegemist on väidetavalt käesoleva põlvkonna suurima laste immuniseerimiste vähenemisega.
Pandeemia ajal jättis ühe või rohkem vaktsiini süstimata 67 miljonit last ja püüdlused seda tasa teha pole kandnud vilja.
Riikides nagu Paapua Uus-Guinea ja Lõuna-Korea vähenes nõusolek väitega "vaktsiinid on laste jaoks tähtsad" 44 protsenti. Ghanas, Jaapanis ja Senegalis kahanes selline arvamine rohkem kui ühe kolmandiku. Ameerika Ühendriikides kahanes usaldus laste vaktsineerimise vastu 13,6 protsenti. Indias, Hiina ja Mehhikos jäi usaldus vaktsiinide vastu Covidi ajal samale tasemele.
Keskmiselt 80 protsenti kõigis riikides küsitletud inimestest leidsid, et laste vaktsineerimine on oluline.
Uuringu viis läbi Ühendkuningriigi Londoni Hügieeni ja Troopilise Meditsiini Kõrgkooli Vaktsiinide Usaldusväärsuse Projekt (Vaccine Confidence Project at the London School of Hygiene and Tropical Medicine).
Eestis arvab 72 protsenti küsitletud inimestest, et laste vaktsineerimine on oluline ja Covidi ajal langes selliste inimeste arv 18 protsenti. Leedus peab laste immuniseerimist oluliseks 69 protsenti ja Lätis 59 protsenti inimestest. Lätis on usaldamatus laste vaktsineerimise suhtes suurenenud ligi 30 protsendini.
2021. aasta seisuga pole 18,1 protsenti maailma lastest süstitud ühegi haiguse vastu.
Kommentaatorite sõnul on suureneva vaktsiinipelguse taga eelkõige Covidi ajal maailma riikides toimunud agressiivne, inimeste põhiõiguseid ja -vabadusi rikkuv, inimsusevastase kuriteona käsitletav vaipsüstimine eksperimentaalsete ainetega.
Toimetas Karol Kallas