Jean-Claude Juncker täna "tähtede all" kõnet pidamas. Foto: Scanpix

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker pidas täna kõne olukorrast liidus ning kuulutas välja kursi sügava integratsiooni vetesse.

Ühe olulise sammuna näeb Juncker ainuisikulise Euroopa Liidu presidendi ametiposti loomist, kelle valiksid endi etteotsa Euroopa Liidu kodanikud.

Ühes presidendis kombineeruksid praeguse Euroopa Komisjoni presidendi ja Euroopa Ülemkogu eesistuja positsioonid.

Junckeri meelest toimiks Euroopa nende kahe positsiooni ühtesulatamise korral paremini ning "oleks lihtsamini mõistetav, kui laeva tüürib üks kapten."

Euroopa Ülemkogu "ees istub" hetkel poolakas Donald Tusk. Tema taktikepi all käivad koos liikmesriikide liidrid.

Juncker peatus ühtlasi Euroopa nn kaitseliidu ehk armee vajalikkusel, mis peaks toimima aastaks 2025 ning mida tema sõnutsi pooldab ka NATO.

Ta tahab ka üleliidulist rahandusministrit ning peab paremaks, kui kogu blokk tervikuna ühisraha ehk eurot kasutaks – kohustuslikus korras.

Kuulake soovi korral kogu kõnet ingliskeelse tõlkega:

Napp tund pärast kõne lõppu mõistis presidentide ühtesulatamise mõtte teravalt hukka Taani peaminister Lars Løkke Rasmussen, kelle skeptitsismi jagas Hollandi ametivend Mark Rutte.

Junckeri poolt väljateenitud kestvate kiiduavalduste ajal jäid väidetavalt käed risti rinnal istuma praktiliselt kõik Briti saadikud.

"Jumal tänatud, et me lahkume!" ütles lühidalt sõna võtnud Nigel Farage, kes tänas Junckerit "kõige avameelsema, kõige ausama ja kõige murettekitavama kõne eest, mida ma iial olen kuulnud."

Farage rääkis nii: