Ülestõusmispühade jumalateenistus Pühtitsa kloostris. Foto: Pühtitsa klooster

Peaminister Kristen Michal jättis kolmapäevases riigikogu infotunnis vastamata riigikogu liikme Varro Vooglaiu küsimusele, mida kavatseb tema poolt juhitud valitsus teha siis, kui Pühtitsa klooster keeldub kanooniliste sidemete katkestamisest Moskva patriarhaadiga  kas kavatseb hakata jõuga kloostrit kinni panema.

"Eelmisel nädalal laekus meile kui Riigikogu liikmetele Pühtitsa kloostri poolt saadetud kiri, mis on põhimõtteliselt nagu appikarje sellele, et "meid ahistatakse, meid püütakse kinni panna tugevama poolt, kes rakendab vägivalda nõrgema suhtes". Ja ausalt öeldes seda lugedes tekib selline piinlikkuse tunne, et kuhu me Eesti Vabariigis oma asjadega oleme jõudnud," alustas Vooglaid oma sõnavõttu.

"Tuletan meelde, et Pühtitsa klooster elas üle Nõukogude Venemaal toimuva kloostrite tagakiusamise tänu sellele, et ta jäi Eesti Vabariigi territooriumile. Siis pakkus Eesti Vabariik talle kaitset ja ta jäi ellu. Ja nüüdseks on siis Eesti Vabariik moondunud selliseks monstrumiks, mis ise läheb kloostri kallale."

"Kogu jutt, millega seda õigustatakse, nagu oleks klooster või selle kanoonilised sidemed kuidagi Eestile julgeolekuohuks, on ju täielik häbiväärne vale. Klooster ei kujuta ega ka kloostri need kanoonilised sidemed ei kujuta endast mitte mingit julgeolekuohtu Eesti Vabariigile ega kellelegi teisele," selgitas ta.

Vooglaid rõhutas, et tõsiasi on ka see, et Eesti Vabariigil kui õigusriigil ei ole mitte mingisugust õigust ühelegi usuühendusele ette kirjutada, millised kanoonilised sidemed tal võivad olla või mitte:

"Eesti Vabariigis teatavasti kehtib põhiseadus. Põhiseaduses on paragrahv 40. Paragrahv 40 sätestab usuvabaduse; muu hulgas ütleb, et riigikirikut ei ole. Ühelt poolt tähendab see seda, et ükski usuühendus ei saa taotleda privilegeeritud positsiooni suhetes riigivõimuga. Teiselt poolt tähendab see seda, et riik ei saa ühelegi usuühendusele selliseid ettekirjutusi teha. See ongi usuvabaduse sisu."

"Ja teie kindlasti olete minuga nõus juristina, et õigusriigi põhimõtte kohaselt tohib riigivõimu teostada üksnes põhiseaduse ja sellega kooskõlas olevate seaduste alusel," pöördus ta peaminister Kristen Michali poole.

"Ja selle kohaselt peab järeldama ka seda, et kui Eesti Vabariigil ei ole ei põhiseadusest ega ühestki kehtivast seadusest tulenevat õigust teha kloostrile ettekirjutusi tema kanooniliste sidemete kohta, siis on sellised ettekirjutused ilma igasuguse õigusliku aluseta ja sellisena ka õigustühised."

"Aga minu küsimus lõpuks teile seisneb selles, et kui Pühtitsa klooster keeldub kanooniliste sidemete katkestamisest Moskva patriarhaadiga, mida teie poolt juhitud valitsus kavatseb siis teha – kas jõuga hakata kloostreid kinni panema?" küsis Vooglaid.

Peaminister vastas, et "eeldus on, et organisatsioonid leiaksid ikkagi ise sobivama lahenduse."

"Kogu see tegevus, mida siseminister teeb, tuleneb ka sellest, mida Riigikogu on ise otsustanud. Riigikogu ise on tunnistanud Moskva patriarhaadi Venemaa Föderatsiooni sõjalist agressiooni toetavaks organisatsiooniks," ütles Michal.

"Ma ei tea, mis on teie positsioon selle Riigikogu hoiakuga. […] Kui teie olite vastu, siis küllap olete te oma seisukohas järjekindel. Mina Riigikogu seda positsiooni kindlasti toetan. Ma arvan, et see on Riigikogult väga õige ja õiglase moraaliga võetud positsioon."

"Nüüd, siseministri soov ja soovitus on, et sellesama Venemaa sõjalist agressiooni toetava organisatsiooniga ehk Moskva patriarhaadiga sidemed Eestis katkestatakse. See ei tähenda seda, et usuvabadus ei oleks tagatud. Usuvabadus Eestis on tagatud. Kirikuhooneid ei suleta, jumalateenistused toimuvad. Ja seaduseelnõu, nagu juba mainitud, mida te saate siin debateerida, tuleb siis parlamenti," hiilis peaminister küsimusele vastamisest mööda.

Toimetas Martin Vaher