Kommunistliku Hiina Rahvavabariigi suursaadik Venemaal Zhang Hanhui tiivustab Venemaal elavaid Hiina päritolu äriinimesi kasutama ära Lääne sanktsioonide tõttu avanenud võimalusi.
Tegemist võib olla strateegiaga, mis aitab Venemaal saada kergemini üle lääneriikide sanktsioonidest, leiab Bloomberg.
Suursaadik Zhang rääkis pühapäeval 20. märtsil tosina hiinlasest ärimehega kohtudes, et need ei peaks aega kaotama ja täitma kohalikule turule lahkunud lääneriikide ettevõtetest jäänud "tühimiku". Suursaadiku pöördumist vahendas Venemaa Konfutsiuse Kultuuriedendamise Ühing oma ametlikul WeChati kontol. Zhangi kõne kokkuvõttes ei mainitud kordagi sanktsioone, ega vajadust nendega arvestada, küll aga kirjeldas saadik avanenud olukorda "võimalusena".
"Tänane rahvusvaheline olukord on keeruline. Suured ettevõtted on silmitsi tõsiste väljakutsetega ja nii makse kui varustuskanalite häiretega. See on hetk, mida väikesed ja keskmise suurusega eraettevõtted saavad ära kasutada," rääkis suursaadik äriinimestele.
Hiina Välisministeeriumi kõneisik kinnitas teisipäeval Pekingis toimunud pressikonverentsil, et "Hiina ja Venemaa teevad vastastikku kasulikku koostööd majanduse ja kaubanduse vallas". Venemaa suursaadiku kohtumist Hiina äriinimestega pressikonvernetsil ei mainitud. Ajakirjanike palvele suursaadiku pöördumist kommenteerida ei vastanud nii Hiina Moskva suursaatkond, ega Venemaa Konfutsiuse Kultuuriedendamise Ühing.
Reedel (18.03) rääkis Joe Biden telefoni teel Hiina Rahvavabariigi juhi Xi Jinpingiga ja teatas, et kui Peking toetab Vladimir Putini sissetungi Ukrainasse, siis järgnevad sellele "tagajärjed ning mõjud", mille sisu Biden ei täpsustanud.
Venemaa vastaste sanktsioonidega on kas vähemal või suuremal määral ühinenud Euroopa Liit, Ameerika Ühendriigid, Ühendkuningriik, Jaapan ja mitmed teised riigid, millega soovitakse Putinit sundida sõda lõpetama.
Kuigi Hiina poliitikud on sanktsioonid hukka mõistnud ja kutsunud üles jätkama Venemaaga "normaalseid kaubandussidemeid", siis tänaseni siiski paistab, et suured Hiina ettevõtted järgivad sanktsioone.
Zhang väitis oma kõnes, et Hiina valitsus üritab kiiremas korras lahendada "uue olukorraga" tekkinud logistika ja maksete väljakutseid. Ta kutsus äriinimesi "kohanema" uue olukorraga nii kiiresti kui võimalik.
Vene kirjanik Vladimir Sorokin on kirjutanud lähitulevikku projitseeritud ulmeromaani "Opritšniku päev". Raamat kirjeldab Venemaad, kus taastatud on oma rahva suhtes kohutavalt ebaõiglane tsaaririik ja "keelan, käsen, poon ning lasen" tüüpi võim on koondunud "isakese" ja selle "silovikkidest" opritšina kätte. Venemaa ja Euroopa ning Kesk-Aasia vahele on ehitatud Suur Vene Müür ja pisutki parem tehnoloogia, mida riigis leidub, on pärit Hiinast.
Toimetas Karol Kallas