Hiina valitsus on laiema kultuurisõja raames esitanud videomängude tootjatele ultimaatumi, mis nõuab vägivalda ja "raha kummardamist" ülistava ning ebamehelikkust viljeleva sisu kõrvaldamist, vahendab Daily Mail.
Septembris esitatud nõudmised viisid videomängu hiidude TenCenti ja NetEase'i aktsiad vabalangusesse. Aktsiate kukkumine leidis aset pärast seda kui ettevõtete esindajad kutsuti kompartei poolt vaibale.
Videomängude tootjatele tehti selgeks, et uutele mängudele turulitsentsi andmine on peatatud, kuna arvutimängude turg olevat niigi üle küllastunud.
See oli teine järjestikune löök pärast seda, kui Peking võttis vastu seaduse, mis piirab laste videomängude kvooti kolme tunnini nädalas.
Tegemist on osaga kompartei peasekretäri Xi Jinpingi poolt vallandatud laiemast kultuurisõjast filmitähtede ja IT suurkonglomeraatide vastu. Kampaania eesmärgiks on piirata lääne kultuurilist mõju, mis pidavat suunama hiinlaste fookust eemale tööstuse ja kollektivismi arendamise prioriteetidelt.
Uusi reegleid eiravaid ettevõtteid ootavad ees karistused.
Muuhulgas arutati parteifunktsionääride poolt korraldatud kohtumise käigus erinevaid viise, kuidas IT konglomeraadid saavad piirata laste mängusõltuvust. Tulemaks vastu valitsuse nõuetele, on TenCent võtnud kasutusele näotuvastusprogrammid, mis takistavad lastel mängukvootidest üle astumist.
IT ettevõtetele esitatud ultimaatum järgneb meelelahutustööstuse juhtidele esitatud hoiatusele, mis manitseb meediakontserne levitamast dekadentseid ideid. Nende hulka kuulub kompartei hinnangul "rahakultuse", "hedonismi" ja "ekstreemse individualismi" propageerimine.
Keskvõim on võtnud sihikule mitmed Hiina suurimad staarid ja prominendid, nende hulgas miljardärist filmitähe Zhao Wei, kelle digitaalne jälg pühiti eetrist üleöö.
Aasta alguses kadus avalikkuse eest kolmeks kuuks üks Hiina rikkamaid inimesi, Amazoni analoogi AliBaba omanik Jack Ma. Intsident leidis aset pärast seda, kui miljardär otsustas kritiseerida riigi finantsregulatsioone.
Kultuurisõja käigus on Hiina valitsuse kõrgendatud tähelepanu alla sattunud soorollide hägustamine meedias, peamiselt ebamehelike "naismeeste" representeerimise kaudu. Keskvõim on andnud käsu eemaldada eetrist "ebanormaalne esteetika", mis peegeldub "hellikmeeste" fenomenis.
Hong Kongi ülikooli dotsendi Geng Songi sõnul on Hiina võimude tegevus ajendatud tõdemusest, et naiselikud mehed on füüsiliselt nõrgad ja emotsionaalselt haprad, mistõttu võib ohtu sattuda Hiina riigi kaitsevõime. Songi sõnul on Hiina kompartei silmis ainsaks aktsepteeritavaks seksuaalsuse vormiks mehe ja naise vaheline loomulik seksuaalsuhe, mille tõttu on alternatiivsed käsitlused seksuaalsusest ja seksuaalidentiteedist riigi ametliku põlu all.
Toimetas Markus Järvi