Matteo Salvini on lubanud peaministriks saades anda ametivande, pannes käe Piiblile. Foto: Scanpix

Euroopa Liit on otsustanud mitte karistada Itaaliat sõnakuulmatuse eest kaalukates küsimustes, et mitte mängida pühapäevaste üldvalimiste eel kaarte kätte euroskeptilistele erakondadele nagu Viie Tähe Liikumine ja Põhjaliiga.

Brüssel muretseb, et populismi ja parempoolsuse võidukäik võib blokki destabiliseerida – eriti Itaalia puhul, mis on asutajaliige ning euroala suuruselt kolmas majandus.

Nii on Euroopa Komisjon andnud teada, et Itaaliale ei kuku ohtlikult kõrge riigivõla eest kaela ühtegi "tagajärge", kirjutab Daily Express.

Teatavasti on Itaalia riigivõlg 132 protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT) ning hullem on lugu üleliidulisel skaalal üksnes Kreekaga.

Samal ajal on Rooma lubanud kärpida puudujääki vaid 0,1 protsendi võrra SKTst ning mitte 0,3 protsendi jagu, nagu nõudis Brüssel.

"Mis oleks juhtunud, kui me teistsugust strateegiat oleksime rakendanud?" küsis Euroopa Liidu majandus- ja rahandusvolinik Pierre Moscovici, kes rõhutas "ranguse ja paindlikkuse" vajalikkust "õigetes kogustes."

Itaalia valimisi silmas pidades on Euroopa Liit lükanud edasi ka potentsiaalselt plahvatuslikud arutelud migratsiooni üle ega nori hetkel isegi Itaalia linnade kallal nende rekordiliselt kõrge õhusaaste pärast.

Samal ajal on võimaliku valitsuskoalitsiooni liikmeserakonna liider esinenud üleskutsega siduda Itaalia tulevik pigem Ida-Euroopa kui "Brüsselit kamandava Prantsuse-Saksa teljega."

Nii külastas Itaalia Vendade (FDI) juht Giorgia Meloni äsja Ungari peaministrit Viktor Orbánit ning arutas muuhulgas "Euroopa identiteedi kaitsmist islamiseerumise riski eest."

Meloni partei on osa endise peaministri Silvio Berlusconi alliansist, kuhu kuulub ka Põhjaliiga liider Matteo Salvini.