Strateegiline pommitaja B-52 koos lahingmoonaga. Foto: Wikimedia Commons

USA kaitseministeerium paigutab oma India ookeanis asuvasse Diego Garcia sõjaväebaasi Iraani heidutamiseks kuus strateegilist pommitajat B-52, mis on käsu korral võimelised sealt Teherani ründama. Samas jääb Iraanist ligi 4800 km kaugusel asuv saar islamivabariigi ballistiliste rakettide laskeulatusest turvalisse kaugusesse.

Pentagoni ametnike sõnul on B-52 strateegilised pommitajad valmis käsu korral Iraani ründama, kuid samas ei tähendavat nende paigutamine Iraani suhtelisse lähedusse siiski veel seda, et rünnakuplaanide osas on juba otsus langetatud.

Ühendriikidel on arvukaid sõjaväebaase ka mitmetes Iraani ümbritsevates Lähis-Ida riikides, kuid pommitajad otsustati viia Diego Garcia sõjaväebaasi, kuna see jääb Pentagoni andmeil väljaspoole Iraani ballistiliste rakettide lennuraadiust.

Diego Garcia atoll asub India ookeani Chagose saarestikus ning sellele rajatud sõjaväebaasis paikneb hinnanguliselt 3000 kuni 5000 USA sõjaväelast ning arvatavasti ka väikene Briti kontingent.

Foto: Daily Mail

Ameerika kogu sõjaline kohalolu Lähis-Idas ja Kesk-Aasias küündib aga enam kui 55 000 sõjaväelaseni, kelledest enamus jääb siiski Iraani rakettide laskeulatusse.

See on juba teine kord viimase aasta jooksul, kui USA sõjavägi on paigutanud piirkonda B-52 pommituslennukid suurenenud pingete tõttu Iraaniga. Mullu mais viidi Valge Maja korraldusel kuus B-52 pommitajat Kataris asuvasse USA sõjaväebaasi ning samuti oma teistesse Edela-Aasia baasidesse, pärast seda kui president Donald Trumpi informeeriti väidetavatest Iraani poolt tulevatest ohtudest.

Seekord on kahe riigi vahelised suhted pingestunud aga pärast seda, kui Trump andis reedel korralduse mõjuvõimsa Iraani Islami revolutsioonilise kaardiväe kindralmajori Qasem Soleimani tapmiseks droonirünnakuga. Iraagi peaministri Adil Abdul-Mahdi sõnul viibis Soleimani atentaadi ajal Bagdadis külalisena, et osaleda rahukõnelustel Saudi-Araabiaga.

Toimetas Martin Vaher