Tehnikaülikooli vanemteaduri ja Põhiseaduse Assamblee liikme Ants Ermiga vestles eilses, 3. oktoobri Pereraadio hommikuprogrammis saatejuht Kaja Tarto.

Räägiti nii kooseluseadusest kui ka põhiseaduse koostamisest, täpsemalt sellest, mida põhiseaduse koostajad abielu all mõistsid ning miks toona selle põhiseaduslikku määratlemist vajalikuks ei peetud.

"Põhiseaduse Assamblee liikmena ma tunnen endas mingit vastutust, et me oleme ilmselt jätnud midagi lahti kirjutamata. Oleme lahti jätnud kirjutamata võib-olla… ühe lause panemata, et abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel. 92. aastal tundus see nii triviaalne, et isegi selle küsimuse peale keegi ei tulnud, et äkki peaks defineerima, ära, mis on abielu."

"Tegelikult ütlen ma kõigile kooseluseaduse propageerijatele ja läbisurujatele, et olgem nüüd ausad – seda seadust ei ole nõudnud heteroseksuaalid, seda ei ole nendele eriti vaja, sellepärast, et kui neil on vaja oma suhe seadustada, siis on neil võimalik sõlmida abielu. Seda on vaja ikkagi eelkõige homopaaridele, ja see on etapp kõigele järgnevale, see on etapp homoabielude seadustamisele. Nii et, nende läbisurujad võiksid olla vähemalt ausad."

"Ma ei oskagi öelda praegu, miks seda seadust niimoodi läbi surutakse, kas seal on kusagil kellegi karvane käsi jälle mängus, seekord ei ole see kindlasti Venemaa käsi. Aga mingisugune jõud siin toimib, mulle tundub, kusagilt on otsustatud, et see seadus tuleb vastu võtta ja sõidetakse praegu teerulliga üle mitte ainult riigikogu opositsioonist, vaid teerulliga sõidetakse üle praegu eesti rahvast."

"Ja ma kordan veelkord, et kuigi põhiseadus praegu ei defineeri ära abielu… Aga ma olen veendunud, et enamus põhiseaduse autoritest ja põhiseaduse assamblee liikmetest ja ka eesti rahvast, kes on kõrgem võim, kes lõpuks selle põhiseaduse vastu võttis, ei mõelnud abielu all midagi muud kui suhet mehe ja naise vahel. Sellepärast tuleb seda nüüd rahvalt küsida, sest see… põhimõtteliselt on see seadus juba põhiseaduse vastane."

Saadet saab kuulata siit.