LGBT-aktivistid protestimas Peruu tervishoiuministeeriumi ees määruse vastu, mis liigitab transseksuaalsuse vaimuhaiguseks, 17. mail 2024, Limas, Peruu pealinnas. Foto: Scanpix

Peruu valitsus täiendas 10. mail haiguste nimekirja, mille ravi on kaetud riikliku ravikindlustuse poolt. Nende sekka lisati ka "transseksuaalsus", mida käsitletakse nüüdsest vaimuhaigusena.

Peruu valitsus on rahastanud vaimse tervise probleemide ravi juba alates 2021. aastast ning nüüd on lisatud nende hulka ka transsoolistele isikutele osutatavad teenused. Peruu tervishoiuministeerium kirjeldab oma vastavas määruses transseksuaalsust kui vaimuhaigust, vahendab France 24.

Samas selgitas tervishoiuministeerium, et nad ei käsitle "soolist mitmekesisust" haigusena ning väljendasid oma "austust sooliste identiteetide suhtes" ning lükkasid tagasi "seksuaalse mitmekesisuse häbimärgistamise".

Nende sõnul oli määruse eesmärgiks pelgalt vaimse tervise raviteenuste laiendamine nende jaoks, kes seda soovivad või vajavad.

"Transsoolised" eitavad oma bioloogilist sugu ning mõned soovivad endale luua uut sooidentiteeti ka kirurgiliste või muude meditsiiniliste meetmetega.

LGBT-aktivist Gianna Camacho sõnul nõuavad nad selle "transfoobse" ja "vägivaldse" määruse tühistamist, kuna see on vastuolus nende "transidentiteetidega".

Hetkel pole Peruus lubatud "samasooliste abielud" ning samuti ei saa "transsoolised" isikud muuta oma sugu isikut tõendavates dokumentides.

Peruu tervishoiuministeerium selgitas oma pressiteates veel täiendavalt, et "isiku seksuaalne orientatsioon ja sooline identiteet ei kujuta iseendast füüsilise või vaimse tervise häiret ning seetõttu ei tuleks neid allutada meditsiinilisele ravile ega niinimetatud konversiooniteraapiale".

Reedel, 17. mail, protestisid enam kui 200 LGBT-aktivisti Peruu tervishoiuministeeriumi ees, et nõuda "transseksuaalsust" vaimuhaiguseks kuulutava määruse tühistamist. Ühtlasi tähistati reedel ka rahvusvahelist "homofoobia, bifoobia ja transfoobia" vastast päeva.

Meeleavaldajad tõkestasid tervishoiuministeeriumi esise tiheda liiklusega tänava mõneks tunniks, kandes plakateid kirjadega "See ei ole haigus, see on mitmekesisus!" ning "Me oleme transad ning me ei ole haiged". Meeleavaldus möödus võrdlemisi rahumeelselt ning kokkupõrkeid politseiga ei olnud.

Peruu valitsus andis aga teada, et ei kavatse seda määrust tühistada. Tervishoiuministeeriumi ametniku Carlos Alvadrado sõnul kaotaks määruse tühistamine "transsooliste" õiguse ravile.

Alljärgnevas galeriis on ära toodud ka mõned pildid transõiguslaste toetusmeeleavalduselt, mis leidis samuti aset reedel naaberriigi Ecuadori pealinnas Quitos Peruu saatkonna ees. (Fotod: Scanpix)

Toimetas Martin Vaher