Ravimifirma Pfizer juht Albert Bourla (vasakul). Foto: BBC kuvatõmmis

Ravimifirma Pfizer juht Albert Bourla ütles intervjuus BBC-le, et tõenäoliselt vajavad inimesed veel aastaid iga-aastaseid koroonavaktsiini süste, et säilitada kaitse kõrge tase. Bourla sõnul oleks ühtlasi väga hea idee 5–11-aastaste vaktsineerimine Suurbritannias ja Euroopas. Pfizer teenib sel aastal koroonavaktsiini müügi pealt vähemalt 35 miljardit dollarit, vahendab Delfi.

"Me ei tea kindlalt, kui kauaks kolmas doos, tõhustusdoos, kestab. Olen üsna kindel, et see kestab vähemalt 12 kuud, aga ma ei tea seda veel kindlalt. Kui me peame seni nähtu põhjal oletama, siis tõenäoliselt on vaja iga-aastast vaktsineerimist, et säilitada väga tugev ja väga kõrge kaitse," ütles ravimifirma Pfizer juht Albert Bourla intervjuus BBC-le.

Bourla väitis veel, et vaktsiinid on aidanud päästa miljoneid elusid ja ilma nendeta oleks ohus ühiskonna alusstruktuur.

Aasta lõpuks on Pfizer prognooside järgi tarninud kolm miljardit doosi oma mRNA vaktsiini ja järgmisel aastal on plaanis toota neli miljardit doosi.

Bourla sõnul saavad riigid 2022. aastal nii palju vaktsiinidoose, kui neil vaja on.

Paljud näevad ravimifirmade pandeemia pealt teenitavat raha ebamoraalsena. Pfizer teenib sel aastal koroonavaktsiini müügi pealt vähemalt 35 miljardit dollarit ja ettevõtte aktsia hind tõuseb.

Bourla ei hakanud teenitava kasumi pärast vabandama ja ütles, et oluline on see, et päästetakse miljoneid elusid.

„Me oleme päästnud maailma majandusele triljoneid dollareid. See on tugev ajend innovatsiooniks järgmise pandeemia jaoks. Aga inimesed näevad, et kui nad rohkem panustavad, et teha midagi, mis päästab elusid ja säästab raha, on olemas ka rahaline tasu," ütles Bourla.

Bourla eitas kasuahnust, öeldes, et rikkad riigid saavad vaktsiini võileivahinnaga ja madala sissetulekuga riikidele müüdava vaktsiini pealt kasumit ei teenita. Siiski tunnistas Bourla, et rikkad riigid andsid tellimused varakult sisse ja kättesaadavus oli alguses piiratud.

Bourla sõnul oleks väga hea idee 5–11-aastaste vaktsineerimine Suurbritannias ja Euroopas.

„COVID levib koolides väga edukalt," ütles Bourla. „See häirib märkimisväärselt haridussüsteemi ja on lapsi, kellel on tõsised sümptomid. Seega ei ole minu arvates kahtlust, et kasu on täielikult selle tegemise poolel," ütles Bourla.

Toimetas Martin Vaher